Senator Dick Durbin z wizytą na Ukrainie

Senator Dick Durbin fot.Dariusz Lachowski

Senator Dick Durbin fot.Dariusz Lachowski

Senat Dick Durbin z Illinois przebywa z wizytą na Ukrainie, gdzie spotkał się z przedstawicielami rządu w Kijowie oraz amerykańskimi żołnierzami, którzy pomagają w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych.

– Stosunki amerykańsko-ukraińskie nigdy nie były tak ważne jak obecnie – powiedział demokrata w wydanym oświadczeniu.

Senator z Illinois we wtorek spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką, przedstawicielami ukraińskiego rządu oraz grupą członków parlamentu.

Durbin zapewnił po zakończeniu rozmów, że „przywódcy tego kraju wyrażają gotowość kontynuowania reform na rzecz modernizacji systemu ekonomicznego, bezpieczeństwa, sądowego i energetyki, i to w czasie, gdy na wschodzie Ukrainy trwa wojna z popieranymi przez Rosję separatystami”.

– Omawialiśmy też kwestię naruszania przez Rosję postanowień zawartego w Mińsku układu o zawieszeniu broni, w tym przebieg walki na spornych obszarach – dodał senator.

Durbin odwiedził też 300 amerykańskich spadochroniarzy, którzy szkolą ukraińskie siły zbrojne. Żołnierze z bazy w Vicenza we Włoszech przez najbliższe sześć miesięcy będą prowadzić trening trzech grup ok. 300 żołnierzy ukraińskiej gwardii narodowej w Międzynarodowym Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie na zachodniej Ukrainie.

Durbin, ustawodawca litewskiego pochodzenia, po zakończeniu wizyty na Ukrainie odwiedzi Litwę i Polskę. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*