Senat stanu Illinois przyjął ustawę o prawie jazdy dla nielegalnych imigrantów

Stosunkiem głosów 41 do 14 Senat stanu Illinois przyjął ustawę o prawie jazdy dla nielegalnych imigrantów. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów. Jeśli izba niższa ją zatwierdzi, a gubernator podpisze, Illinois dołączy do dwóch amerykańskich stanów, Nowy Meksyk i Waszyngton, gdzie nieudokumentowani imigranci mają prawo posiadania tego dokumentu. Stan Utah wydaje nielegalnym jedynie pozwolenie, a nie sensu stricto dokument.

fot. Z tymczasowych praw jazdy skorzystałoby w Illinois około 250 tys. nielegalnych imigrantów

Ogłoszenie wtorkowego wyniku głosowania spotkało się z aplauzem widowni zebranej na galerii. Brawa i oklaski nagradzały Demokratów mających przewagę w Senacie. Wszystko wskazuje na to, że ustawę przyjmie także zdominowana przez Demokratów Izba Reprezentantów.

Czytaj także: Republikanie niechętni prawom jazdy dla nielegalnych imigrantów

Tymczasowe prawo jazdy  dla nielegalnych będzie różniło się kolorem (fioletowy); widnieć na nim będzie także napis „not valid for identification” (nieważny do identyfikacji). W praktyce oznacza to, że tymczasowego dokumentu nie będzie można użyć przy kupnie broni, alkoholu czy wejść po jego okazaniu na pokład samolotu. By otrzymać prawo jazdy aplikanci będą musieli zdać egazmin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

Tymczasowe prawo jazdy będzie przyznawane na trzy lata, po upływie których dokument będzie można przedłużyć.

Projekt ustawy przyjętej we wtorek przez Senat poparły władze miasta Chicago oraz przedstawiciele organów ścigania, lobbowały za nią środowiska imigracyjne. Sprzeciwiają się jej członkowie The Illinois Safer Families Coalition, według których wprowadzenie ustawy w życie będzie oznaczało spotęgowanie korupcji.

Jednak polityków ze Springfield głosujących „za” przekonały liczby…i pieniądze.

Rocznie na drogach stanu Illinois dochodzi do 80 tys. wypadków z udziałem kierowców nie posiadających prawa jazdy i nie mających ubezpieczenia, co się przekłada na 660 mln dol. strat.

Szacuje się, że z tymczasowych praw jazdy tylko w stanie Illinois skorzystałoby około 250 tys. osób bez uregulowanego pobytu. Do kasy sekretarza stanu wpłynęłoby z tego tytułu około 3,7 mln dolarów.

Ponadto, według pomysłodawców inicjatywy, nowa regulacja poprawi bezpieczeństwo na drogach Illinois. Zdaniem przedstawicieli organów ścigania procedury karania nielegalnych imigrantów jeżdżących bez prawa jazdy są niczym innym jak stratą czasu i pieniędzy. Wydawanie tymczasowych dokumentów, dodatkowo, zmniejszy liczbę przypadków ucieczki z miejsca wypadku, co według stróżów prawa zdarza się nagminnie.

tz

 

Categories: Chicago, Polecamy

Comments

  1. robert
    robert 5 grudnia, 2012, 10:34

    Kolejny bezsensowny pomysl .prawo jazdy bez mozliwosci legitymowania sie to tylko w stanach jest mozliwe. Zaplacie zrobcie ale nie macie zadnych praw. Poprostu spis nielegalnych w ilinois

    Reply this comment
  2. legal-pepe
    legal-pepe 5 grudnia, 2012, 12:27

    Madre rozwiazanie,bardzo madre 🙂

    Reply this comment
  3. modrzew
    modrzew 5 grudnia, 2012, 15:39

    Zawsze to jakiś krok do przodu.

    Reply this comment
  4. tylko kasa sie liczy !
    tylko kasa sie liczy ! 5 grudnia, 2012, 17:18

    Tylko idiota moze wierzyc, ze CUD sie stanie i zmniejszy sie liczba przypadków ucieczki z miejsca wypadku.
    „Dokument”, ktory mozna uzyc do …… niczego ??????????
    To jest tylko proba robienia kasy i zacheta do lamania prawa.

    Reply this comment
  5. klim z chicago
    klim z chicago 5 grudnia, 2012, 17:50

    to jest maly krok dla nielegalnego, a wielki krok wladz stanu w wynagrodzeniu nas za ciezka prace.

    Reply this comment
    • Fak_Fakowi_Fak
      Fak_Fakowi_Fak 5 grudnia, 2012, 18:06

      Prawo jazy wynagrodzeniem? Chyba cos ci sie pomylilo klim, idac takim krokiem mozna jeszcze ograniczyc wynajm mieszkan a potem wydac ‚papier’ za np. $50 pozwalajacy na ten wynajm tak samo z pradem, woda, gazem itd.
      To nie wynagrodzenie to kasa ktora wplynie z tyt. ubezp. podatkow, lokat gotowki w banku, mandatow itp.
      Zgoda ze jest to krok ze zwiazanymi nogami. O kroku mozna mowic gdy prawo jazy bedzie takie jak dotychczas a nie jakas ‚forma przejsciowa’ pytanie tylko do czego przejsciowa? Czas pokaze fak odpowie. Aport cieciu, blaznie 🙂

      Reply this comment
    • Mada_Faka
      Mada_Faka 5 grudnia, 2012, 18:21

      klim z chicago – nie wiem czemu sie tak tym podniecasz skoro podobno – tak ostatnio czarowales- ty masz prawo jazdy 🙂 biedaczysko zapomnialo co pisalo? tak jak kiedys zapomnialo ze pisalo iz „z polski wiac musialo”

      Reply this comment
      • klim z chicago
        klim z chicago 5 grudnia, 2012, 18:49

        bo ja w odruznieniu od ciebie wspolczuje takim nielegalnym co nie maja prawa jazdy i bardzo sie ciesze z tego malego kroku, bo to bedzie na koncu wielki krok ludzkosci w celu zalegalizowania.a wtedy wyciagne swoje spracowane lapska po roznego rodzaju zapomogi jakie ten stan oferuje.

        Reply this comment
        • Mada_Faka
          Mada_Faka 5 grudnia, 2012, 19:13

          sprawdz tumanie jak sie pisze „odroznieniu”
          to raz,
          dwa, napisz oszuscie co stoi na przeszkodzie zebyc pobieral te zapomogi? przeciez -podobno- masz prawo jazdy musisz wiec i miec ssn czyli co stoi na przeskodzie? krotko i na temat. 🙂

          Reply this comment
          • klim z chicago
            klim z chicago 5 grudnia, 2012, 19:58

            od kiedy zaczales na tym forum uzywac slowa „tumanie”, to raz,
            dwa status.

  6. robert2
    robert2 5 grudnia, 2012, 19:53

    oszust klim nie musi miec ss, prawko mogl wyrobic na wizie studeckiekj

    Reply this comment
  7. robert2
    robert2 5 grudnia, 2012, 21:24

    w sumie masz racje….zle okreslenie…przepraszam

    Reply this comment
  8. robert2
    robert2 5 grudnia, 2012, 21:28

    p.s nawiazujac do artykulu popieram ustawe

    Reply this comment
  9. legal-pepe
    legal-pepe 6 grudnia, 2012, 00:46

    ….i bedzie wiadomo w ktore dzwi walic o 6 rano…wszystkie dane jak na dloni oszolomy 🙂

    Reply this comment
    • Mada_Faka
      Mada_Faka 6 grudnia, 2012, 08:34

      oszolomem to jestes ty sadzac ze bez tego nie wiedza gdzie walic gdyby tylko zechcieli 🙂 ale jak widac sugerujesz ze demikraci sprawili swoim wyborcom podstepny chwyt zeby ich deportowac 🙂 dooooobreeee! 🙂

      Reply this comment
  10. Mariusz
    Mariusz 11 grudnia, 2012, 08:51

    a ciekawe czy na motor tez pozwola zrobic 😀 bo jak juz autem bede mnogl jedzic to i motorem bym posmigal 🙂

    Reply this comment
    • legal-pepe
      legal-pepe 11 grudnia, 2012, 14:24

      Pewnie ze dadza zrobic…na motor,autobusy,ciezarowki,tramwaje i poduszkowce…a pozniej na pilota samolotu i statku kosmicznego…wszystko dla was wieczni turysci 🙂

      Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*