Senat Illinois zatwierdził podwyżki podatków

fot.Ewa Malcher

Senat Illinois przegłosował podwyżkę podatku dochodowego oraz rozszerzenie podatku obrotowego na różne usługi w celu likwidacji deficytów budżetowych. Ustawa została przesłana do stanowej Izby Reprezentantów.

Zgodnie z senacką ustawą indywidualny podatek od dochodu wzrósłby z obecnych 3,75 proc. do 4,95 procent. Przewiduje też ona likwidację luk w przepisach regulujących korporacyjny podatek dochodowy oraz rozszerzenie podatku obrotowego na szereg usług, m.in. na telewizję kablową i satelitarną, telewizyjne i muzyczne serwisy streamingowe, pralnię chemiczną, przechowalnie łodzi, samochodów i innych wartościowych rzeczy.

Kombinacja podatków przyniosłaby kasie stanu dodatkowe dochody rzędu 8 mld dol. w skali rocznej, co pozwoliłoby uzupełnić deficyty budżetowe.

W wyniku podwyżki stopy procentowej podatku dochodowego i zmian w przepisach przychody stanu z tego podatku wzrosłyby o 32 proc. czyli o około 5 mld. dol. w skali rocznej. Za ustawą głosowało 23 maja 32 senatorów, a 26 było przeciw. Gubernator Bruce Rauner ostrzegł, że być może zawetuje regulację.

Zanim legislacja trafi na biurko gubernatora Raunera, musi zatwierdzić ją stanowa Izba Reprezentantów, ale wynik głosowania jest pod znakiem zapytania. Spiker Izby Mike Madigan stwierdził, że posłowie uważnie przeanalizują dokument przed podjęciem decyzji dotyczącej podwyżek podatków.

Parlamentarzyści poszukują metod zrównoważenia budżetu, którego – przypomnijmy – Illinois nie ma już dwa lata z powodu politycznej przepychanki w Springfield. Termin zatwierdzenia budżetu na rok fiskalny 2018 mija 31 maja.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. koziolek matolek
    koziolek matolek 24 maja, 2017, 15:22

    Yes BABY ! I love ameryka ja kochac czikago

    Reply this comment
  2. Dawid
    Dawid 24 maja, 2017, 17:46

    Sanktuarium szuka $$$$!! Przeciez ci co ich tak chronia takie podatki duze placa miedzy innymi stanowe! To gdzie maja te pieniadze? Znowu zaplaca ci co pracuja na czeka!

    Reply this comment
  3. RP
    RP 24 maja, 2017, 18:42

    Demokratyczne banda w akcji: zabrac tym co mozna i rozdac tym ktorzy nigdy zadnych podatkow nie placili. Odwdzieczcie sie im koniecznie w nastepnych wyborach.

    Reply this comment
  4. Rysiu
    Rysiu 24 maja, 2017, 19:00

    Uwielbiam, jak polaczki wyzej podpisani (koziolek matolek – czytaj rzepkowski idiota, Dawid – kontraktor, ktory pracuje dla kogos, myslac, ze pracuje dla siebie, RP – idiota) „mysla”. ze cos wiedza. Drogie polaczki, wyzej podpisani, te podatki w zaden sposob was nie obowiazuja. Te podatki sa dla najbogatszych do ktorych wy NIGDY sie nie bedziecie zaliczac, sorry.

    Reply this comment
    • xyz
      xyz 25 maja, 2017, 14:15

      Nie umiesz czytac? Indywidualny podatek od dochodu wzroslby z obecnych 3,75 roc. do 4,95 procent, tak wiec dotyczy wszystkich.

      Reply this comment
  5. Dawid
    Dawid 24 maja, 2017, 20:07

    Panie Rysiu a jak bogatym zabiora to bogaci wyniosa sie i wtedy Pan jako dyrektor gdzie bedzie pracowal?Bo widze po slowach w tym komentarzu ze Pan jest bardzo inteligietny! Pozdrawiam Pana !

    Reply this comment
  6. koziolek matolek
    koziolek matolek 25 maja, 2017, 07:35

    RYSIU,

    Ty tam nie pyskuj tylko mieszaj ta zaprawe bo majster czeka na rusztowaniu !

    Reply this comment
  7. diwron
    diwron 25 maja, 2017, 14:57

    Całe to gadanie, że podwyżka podatku coś rozwiąże, to bajka dla naiwnych. Powinno się zacząć od od bezterminowego zawieszenia lub rozwiązania związków zawodowych sektora publicznego w IL. Tylko to może rozwiązać problemy finansowe Stanu. Jeżeli nie to, to możemy mieć podatek stanowy 20-30%, bo potrzeby rządzącej mafii muszą być zaspokojone. Innej drogi nie ma.

    Reply this comment
  8. krwawykamien
    krwawykamien 25 maja, 2017, 15:14

    Tak sobie czytam i dlaczego tyle zlosci? Polak Polakowi patrzy jak dopiec .Pozdrowienia

    Reply this comment
  9. Marek
    Marek 26 maja, 2017, 02:56

    „zabrac tym co mozna i rozdac tym ktorzy nigdy zadnych podatkow nie placili” – hehe, dobre, ale taka prawda

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*