Senat Illinois przeciw antyimigracyjnej polityce Trumpa

Senat Illinois przeciw antyimigracyjnej polityce Trumpa

Przywódca demokratów w Senacie Illinois John Cullerton proponuje ustawę chroniącą imigrantów przed służbami federalnymi działającymi z upoważnienia dekretów prezydenta Donalda Trumpa.

Senator Cullerton, przewodniczący Senatu, jest wnioskodawcą legislacji, która zabrania organom ścigania w Illinois współpracy z federalnymi służbami imigracyjnymi dopóki nie przedstawią odpowiedniego nakazu sądowego.

Ustawa zabrania też agentom federalnym wstępu do finansowanych przez stan placówek medycznych i edukacyjnych – w tym do szkół i uniwersytetów – jeśli funkcjonariusze nie posiadają nakazu współpracy wystawionego przez sędziego.

Zdaniem senatora Cullertona, dzięki ustawie lokalne organa ścigania skoncentrują się na swoich normalnych obowiązkach związanych ze zwalczaniem przestępczości i jej prewencją.

Propozycja legislacyjna Cullertona (określana jako TRUST Act) jest popierana przez organizacje pomocy imigrantom i ofiarom przestępstw, a także przez związki zawodowe.

Demokraci w parlamencie Illinois dysponują większością głosów pozwalającą na zatwierdzenie ustawy. Nie wiadomo jednak, czy po przegłosowaniu legislacji przez obie izby, podpisałby ją republikański gubernator Bruce Rauner.

Przypomnijmy, że prezydent Donald Trump wydał dekrety, których celem jest ograniczenie nielegalnej imigracji do USA. W zeszłym tygodniu podczas nalotu służb imigracyjnych ICE na prywatny dom w północno-zachodniej części Chicago federalny funkcjonariusz postrzelił legalnego rezydenta USA, a jego syn, obywatel USA, został aresztowany.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Marcin
  Marcin 3 kwietnia, 2017, 16:17

  To juz napewno granty federalne dostana!!!!!

  Reply this comment
 2. P
  P 4 kwietnia, 2017, 07:20

  Marcin nielegalni w podatkach od nieruchomosci i sklepach zostawiaja duzo wiecej niz grant Pozatym jak nie dostana kasy to bedzie sprawa w sadzie ktora Trump przegra Konstytucja jest w tej dziedzinie bardzo jasna Wiekszosc niegalnych w Illinois to ludzie ktorzy sa tu wiecej niz 10 lat maja dzieci obywateli domy placa podatki

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*