Sekretarz stanu: nie ujawnimy ICE danych nieudokumentowanych imigrantów

Sekretarz stanu: nie ujawnimy ICE danych nieudokumentowanych imigrantów
fot.Secretary of State's office

fot.Secretary of State’s office

Sekretarz stanu Illinois Jesse White wie, gdzie w stanie mieszka 235 tys. nielegalnych imigrantów, i nie ma zamiaru dzielić się tą wiedzą z Donaldem Trumpem.

Gdyby pojawiły się ze strony administracji prezydenta, a dokładnie służb imigracyjnych ICE, prośby o dostęp do danych imigrantów posiadających w stanie tymczasowe prawo jazdy (TVDL), White obiecuje, że nie ulegnie i szykuje się na taką ewentualność. – Gdybyśmy otrzymali nakaz od ICE, zwrócimy się z prośbą o wydanie opinii od prokuratora generalnego [Illinois] i będziemy się bronić – zapowiada jego rzecznik Dave Druker.

Czy taka prośba ze strony administracji prezydenta w ogóle jest możliwa? Rzeczniczka ICE Gail Montenegro odpowiada dość dyplomatycznie, mówiąc, że agencja zwykle nie wykorzystuje danych z prawa jazdy do „identyfikacji imigracyjnych celów”. Jednak ICE może wykorzystać takie dane „w toku śledztwa, w tym w sprawie kradzieży, lub by zlokalizować osobę stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, w którą to kategorię wpisują się przestępcy imigracyjni tacy jak uchodźcy” – kontynuuje Montenegro.

Illinois wydaje tymczasowe prawo jazdy nieudokumentowanym imigrantom od grudnia 2013 roku – miało to pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach; oprócz zdania testu imigranci muszą udowodnić, że mają ubezpieczenie na samochód. Poza tym podają imię i nazwisko, adres, wiek oraz przedstawiają paszport lub kartę konsularną i dokumenty poświadczające, że mieszkają w Illinois co najmniej od roku. Dodajmy, że takie prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości i nie uprawnia chociażby do wejścia na pokład samolotu lub otworzenia konta w banku.

Tymczasowe prawo jazdy nielegalnym imigrantom wydaje obecnie 10 stanów, w tym Kalifornia, gdzie posiada je ok. 800 tys. kierowców.

Co w takiej sytuacji mogą zrobić ci, których sprawa dotyczy? Mony Ruiz-Velasco, obrończyni praw imigrantów, mówi tylko tyle, że kierowanie samochodem bez prawa jazdy może doprowadzić do aresztowania, co z kolei może skutkować spotkaniem ze służbami imigracyjnymi…

(as)

Categories: Chicago, Imigracja

Comments

 1. Dawid
  Dawid 5 marca, 2017, 13:55

  To bylo do przewidzenia!

  Reply this comment
 2. diwron
  diwron 5 marca, 2017, 14:31

  Histerii ciąg dalszy.

  Reply this comment
 3. Marcin
  Marcin 5 marca, 2017, 17:20

  Beda spiewac a nie mowic tylko prezydent nie da federalnych$$!!!!

  Reply this comment
 4. Leszek
  Leszek 6 marca, 2017, 11:57

  1000 kamizelek kuloodpornych dla chicagowskich policjantów może być kroplą w morzu i zatrudnianie prywatnych ochroniarzy dla policjantów też na nic się przyda, jeśli władze chronią przestępców przed deportacją! A wszystko przez to, aby zrobić na złość Trumpowi!

  Reply this comment
 5. Hi
  Hi 6 marca, 2017, 15:02

  A polonijnych glupkow coraz wiecej jak widac powyzej Fox News wypral wam mozgi obywatele Usa urodzeni nie w USA

  Reply this comment
 6. Marcin
  Marcin 6 marca, 2017, 17:29

  Glupkami to sa ludzie tacy jak ty! Siedzac tutaj bez papierow trzesac sie co nastepmy dzien przyniesie! Czy warto? kazdy niech sobie na to pytanie da odpowiedz! Niektorzy nawet nie uczestnicza w ostatnim pozegnaniu wlasnych rodzicow ! A zycie jest bardzo krotkie ! Dla mnie to nie zycie tylko wegetacja!

  Reply this comment
  • Paris
   Paris 7 marca, 2017, 02:02

   A w czym ty marcinie jesteś od nich lepszy? A po drugie co cie obchodzi zycie innych? Z tego co wiem każdy ma wolność wyboru?

   Reply this comment
 7. DOM
  DOM 7 marca, 2017, 06:54

  nie bedzie pieniedzy na nielegalnych to i nie bedzie dla nich protekcji,ani od lokalnych wladz ani od kosciolow , kapusie tez sie znajda
  by podkablowac rodaka tu czy tam ,samo bycie nielegalnym
  jest slizganiem sie na kruchym lodzie przy obecnej polityce Trumpa .

  Reply this comment
 8. Marcin
  Marcin 7 marca, 2017, 06:54

  Czy jestem lepszy? Tego nie wiem! Ale wiem napewno ze jestem wolnym czlowiekiem!

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 11 marca, 2017, 20:08

   Blad idioto, jedynie czym sie rozniz od nielegalnych, to „inteligencja”… ponizej 50
   That’s it.
   To taki poziom 5cio latka lub ponizej, gratuluje.

   Reply this comment
 9. OBYWATEL USA
  OBYWATEL USA 10 marca, 2017, 20:29

  Z NIELEGALNYMI TO JEST TAK SAMO JAK Z BRONIA CHEMICZNA W IRAKU ,JAK ZNAM ZYCIE NIE MA TU 12 NILIONOW NIELEGALNYCH ALE STRASZALUDZI STRASZNIE I MEDIA MAJA POZYWKE , Z DRUGIEJ STRONY JEZELI FAKTYCZNIE JEST 12 MILIONOW TO JEST JAKIES 3.5% POPULACJI usa A WSZYSCY ROBIA Z TEGO TAKA ROZRUBE JAK BY TO DOTYCZYLA CO DRUGIEGO OBYWATELA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply this comment
 10. andy
  andy 12 marca, 2017, 11:27

  polusy wrzuccie na luz najpierw sie opluwacie a pozniej do komunii sw w niedziele jako pierwsi stoicie

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*