Samolot zawrócił po zderzeniu z ptakami

Samolot zawrócił po zderzeniu z ptakami

Samolot American Airlines w drodze z O’Hare do Szanghaju zawrócił wkrótce po starcie. Powodem awaryjnego lądowanie było zderzenie maszyny ze stadem ptaków.  

fot.becomeaflightattendant.net

fot.becomeaflightattendant.net

Na pokładzie samolotu znajdowało się 237 pasażerów i 15-osobowa załoga. Po otrzymaniu informacji od pilota o incydencie, na płytę lotniska natychniast skierowano karetki pogotowia i straz pożarną. Maszyna wylądowała jednak bezpiecznie.

Pasażerowie odlecieli kilka godzin później innym samolotem.

Zderzenia ptaków z samolotami nie są rzadkością. Na chicagowskich lotniskach O’Hare i Midway od początku 2012 roku miało miejsce ponad 430 takich incydentów. W ciągu ostatnich 20 lat ich liczba stale rośnie, przy czym wiele z nich pozostaje nieodnotowanych.

Kolizja z ptakami często nie ma żadnych konsekwencji dla samolotu. Jednak liczne są przypadki dużych uszkodzeń maszyny. W całym kraju od 1990 roku 54 samoloty zostały znacznie uszkodzone, a 23 osoby straciły życie w katastrofach spowodowanych zderzeniem samolotów z ptakami.

Boeing 777-200, który zawrócił w niedzielę, został poddany szczegółowej kontroli, na wyniki której trzeba jeszcze poczekać.

(kc)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*