Sądowy nakaz wydania e-mali b. szefa policji

Garry McCarthy fot.Tannen Maury/EPA

Garry McCarthy fot.Tannen Maury/EPA

 

Sędzia wydał nakaz udostępnienia “Chicago Tribune” korespondencji e-mailowej byłego szefa chicagowskiej policji Garry McCarthy’ego. Ale nie jest pewne, czy to nastąpi; władze miasta odwołują się od wyroku.

Sędzia sądu okręgowego powiatu Cook wydał 8 czerwca werdykt korzystny dla gazety. Tego samego dnia rzecznik wydziału prawnego  miasta oświadczył, że trwają przygotowania mające na celu przekazanie e-maili, ale równocześnie złożona została apelacja od wyroku.

Władze miasta Chicago mają − zgodnie z nakazem sądu − przekazać gazecie e-maile do godz. 17 w poniedziałek 13 czerwca. “Chicago Tribune” ubiega się od stycznia o uzyskanie wglądu w pocztę elektroniczną McCarthy’ego, powołując się na ustawę o swobodnym dostępie do informacji (Freedom of Information Act, FOIA). Jednak władze miasta od prawie pół roku stosują uniki i kruczki prawne, które pozwalają uniknąć wydania korespondencji.

E-maile, o które stara się chicagowski dziennik, pochodzą z grudnia ubiegłego roku i mogą zawierać informacje dotyczące afroamerykańskiego nastolatka zabitego przez białego policjanta. Laquan McDonald nie miał przy sobie broni palnej i poniósł śmierć od szesnastu kul. Wideo z tego zdarzenia było ukrywane przez władze przez trzynaście miesięcy. Po upublicznieniu nagrania McCarthy stracił stanowisko szefa policji.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*