Sąd federalny: Illinois musi dogadać się z Medicaid

fot. 401(K) 2012/Flickr

Sędzia federalny nakazał rewidentce stanowej Susanie Mednozie zapłatę znacznej części zalegających rachunków Medicaid, która umożliwi dalszą opiekę zdrowotną dla najbiedniejszych rodzin z Illinois. Strony mają czas do 20 czerwca, aby osiągnąć porozumienie.

Decyzja sądu jest odpowiedzią na skargi pacjentów, którzy twierdzą, że w związku z trwającym ponad dwa lata kryzysem budżetowym w Illinois stan zaniedbał zapłatę rachunków medycznych Medicaid. Biuro rewidenta przyznało, że priorytetem były inne wypłaty, np. pensje dla pracowników, bo tak dyktuje prawo stanowe.

Według sędzi federalnej Joan Lefkow przedkładanie wypłat dla pracowników nad rachunkami Medicaid może być naruszeniem federalnych przepisów o zapewnieniu dostępu do opieki zdrowotnej dla najbiedniejszych mieszkańców Illinois. Sędzia nakazała również rewident stanowej Susanie Mendozie i prawnikom reprezentującym Medicaid i jego pacjentów osiągnięcie porozumienia do 20 czerwca.

W związku z kryzysem budżetowym niezapłacone rachunki w stanie Illinois wyniosły już 14,9 mld dolarów, z czego 2 mld dol. to rachunki Medicaid.

(jm)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*