Sylwester Skóra: nie chciałem złamać prawa

-Konto bankowe zostało zamknięte 2 września i mam nadzieję, że wraz z tym  zakończy się także ta sprawa. Nie było moim zamiarem łamanie prawa. Działałem w dobrej wierze – tak w rozmowie z naszym portalem Sylwester Skóra komentuje informacje Newsweeka, na temat naruszenia przez niego przepisów wyborczych.  Polonijny kandydat do polskiego sejmu Sylwester Skóra według tygodnika  złamał prawo zbierając pieniądze na prywatne konto wyborcze.

fot. Sylwester Skóra

– Pomysł założenia konta wyborczego pojawił się kilka tygodni temu, kiedy mieszkający w USA Polacy chcieli wesprzeć moja kampanię finansowo. Nie chciałem przyjmować od nikogo gotówki, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień  i podsunięto mi pomysł, aby – zgodnie z panującymi w USA wyborczymi zwyczajami – założyć konto bankowe, które umożliwi przejrzyste kontrolowanie wpłat – mówi Sylwester Skóra. Kandydat na posła z ramienia PSL przebywa obecnie w Polsce, gdzie uczestniczy w Światowym Forum Mediów Polonijnych.

-Nie czytałem publikacji Newsweeka i trudno mi się do niej odnieść – mówi nam w rozmowie telefonicznej polonijny dziennikarz. W miniony piątek rozmawiałem z dziennikarką tygodnika, która poruszyła kwestię mojego konta wyborczego. Tego samego dnia otrzymałem telefon z zarządu wojewódzkiego PSL regionu Mazowsze, z prośbą o zamknięcie konta. Uczyniłem to jeszcze tego samego dnia – mówi naszemu portalowi Sylwester Skóra.

Polonijny dziennikarz zaznacza, że na koncie figuruje nie tylko on, ale również Stanisław Chwała, polonijny działacz związany z Fundacją Parafii Strzelce Wielkie i to właśnie on jest głównym dysponentem konta, i funduszy jakie na nie wpłynęły. – Nie chciałem mieć z kwestiami finansowymi nic wspólnego i to właśnie dlatego Stanisław Chwała sprawuje pieczę nad funduszami. Jako działacz kilku fundacji ma w tej kwestii doświadczenie, którego mnie brakuje – dodaje Skóra.

Na konto założone kilka tygodni temu w Fifth Third Bank wpłynęło w sumie około 1300 dolarów. Po zamknięciu konta, 2 września, pieniądze zostały wypłacone i przechowuje je Stanisław Chwała.

Sylwester Skóra mówi, że przed założeniem konta otrzymał „niezobowiązującą” opinię od prawnika, który przekonywał go, że zbieranie funduszy na własne konto wyborcze jest zgodne z prawem. To zresztą powszechna w USA praktyka. Każdy polityk ma rachunek bankowy, na który sympatycy mogą wpłacać pieniądze. Dopóki kandydat się z nich rozliczy i wykorzysta je do celów wyborczych, wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Prawem amerykańskim, nie polskim…

Jak pisze Newsweek Polska można namawiać na wpłaty jedynie na konto funduszu wyborczego partii, nie zaś na konto indywidualne kandydata. Pieniądze, które trafią na konto partiimogą być rozsyłane poszczególnym kandydatom.

Za podawanie numeru własnego konta kara (grzywna do 100 tys. zł) grozi samemu kandydatowi, a nie partii, która go wystawiła.  Pieniądze na kampanię może wpłacić jedynie obywatel polski mieszkający na stałe w Polsce – pisze Newsweek.

Sylwester Skóra ma nadzieję, że zamknięcie konta będzie jednoznaczne z zakończeniem sprawy . Czy tak rzeczywiście się stanie, przekonamy się zapewne w najbliższej przyszłości.

Magdalena Pantelis, Chicago

Zobacz także: Polonijny dziennikarz z Chicago kandydatem do Sejmu RP

Comments

  1. wyborca
    wyborca 5 września, 2011, 15:01

    Nie rozumie że jest przynętą do zebrania paru głosów w USA dla PSLu

    Reply this comment
  2. Klim z Chicago
    Klim z Chicago 5 września, 2011, 16:04

    chce w Polsce rzadzic, a nie zna polskiego prawa.

    Reply this comment
  3. Pociaga
    Pociaga 5 września, 2011, 19:54

    Cala Polonia jednoczy sie do wyborow i oddaje glosy na PIS!! Kolezanko kolego glosuj na Adama Kwiatkowskiego, a jak sie przebierze miarka oddaj glos na Jarka!!! Jak pytcie czemu dajcie glos Zbysiowi Ziobremu!! Jeszcze Polska nie zginela!!! Hurrrrraaaa!!!

    Reply this comment
  4. reglasz stefan
    reglasz stefan 5 września, 2011, 20:21

    Sylwek jest latwowierny, nacial sie na doradcach. Jedni jak Lis robia kapuche (na realty estate, na podatkach) albo jak Stas Chwala. Zaden z niego bankowiec. Ale biznesic potrafi. Od nowEgo biskupa A.Wypycha dostal relikwie papieskie i wystawil na picniku zeby wiecej luda pokupowalo bigos, pierogi i piwo. Jak Sylwek bedzie zbieral po $1.300 na dwa miesiace, to go PSL pogoni. Pawlak pokazal jak sie z Putinem zalatwia milionowe kontrakty, Sylwek, popraw sie.

    Reply this comment
  5. reglasz stefan
    reglasz stefan 6 września, 2011, 10:21

    S.Skora mowi, ze zamknal jedno konto ale co dalej? Otworzyl inne czy jak, przeciez nie zrezygnowal z kandydowania?
    No, bo gdzie teraz wplacac?

    Reply this comment
  6. reglasz stefan
    reglasz stefan 6 września, 2011, 19:30

    Ma polonijne Chicago fart do ludzi. Jeden zaklada na siebie konto a powinien na partie, z ktora identyfikuje sie w Polsce. Drugi daje sie wybrac na prezesa gorali mimo, ze mial d.u.i. Przepisy konstytucji goralskiej zabraniaja wyraznie startu na prezesa. Tlumaczyl Gedlka sam major Justice ale co z tego, przepisy sa po to zeby je lamac czy honorowac???!

    Reply this comment
  7. Ryszard
    Ryszard 7 września, 2011, 23:26

    Napisałem swój komentarz wcześniej, ale został zdjęty i – pomimo zapewnień Szefowej strony Informacje USA – nie jest wyświetlany. Powtórzę więc to, co wcześniej już napisałem.
    Sylwester Skóra już wcześniej łamał przepisy prawa poprzez prowadzenie kampanii wyborczej przed ogłoszeniem terminu wyborów. Wszyscy przecież pamiętamy Sylwestra Skórę występującego na piknikach w lipcu, a nawet w czerwcu, a przecież data wyborów ogłoszona została w dzienniku urzędowym dopiero 8 sierpnia. Dopiero wtedy poszczególne komitety mogą się ubiegać o rejestrację, a po rejestracji mogą rozpocząć kampanię wyborczą. Jest to ściśle określone przepisami Ordynacji Wyborczej i każde odstępstwo jest naruszeniem jej przepisów i pociąga za sobą odpowiedzialność. Tak więc zbieranie pieniędzy na prywatne konto przez p. Skórę nie jest jedynym naruszeniem prawa. Czego możemy spodziewać się po pośle, który jako kandydat nie przestrzega prawa? Opowiadanie, że „znajomy prawnik zapewniał…” jest po prostu niepoważne i świadczy o lekceważeniu wyborców. Nie jest też okolicznością łagodzącą w sądzie. Zresztą wszyscy doskonale o tym wiemy, ze to nie jest wytłumaczenie, bo rozpoczynając jakąkolwiek działalność mamy obowiązek zapoznania się z przepisami. Próba ich ominięcia jest lekceważeniem zasad obowiązujących w cywilizowanym świecie i jawnym naigrawaniem się z panującego porządku prawnego a jednocześnie nie wróży niczego dobrego w przyszłości.Tym bardziej nie wróży, że p. Skóra w okresie ponad 20 lat swojego pobytu w Ameryce, nigdy nie włączał się w jakąkolwiek działalność na rzecz Polonii.
    Mam nadzieję, że Pani Małgorzata i gorliwi współpracownicy, tym razem nie „wytną” mojego komentarza. Nie wytną tym bardziej, że ani teraz, ani wcześniej nie naruszyłem zasad regulaminu.
    Ktoś przede mną wspomniał o wyborach w Związku Podhalan, więc
    na zakończenie dodam jeszcze, że cieszę się, że Andrzej Gędłek został prezesem. Jest to człowiek, który od lat uczestniczy w życiu społecznym i politycznym Polonii w Ameryce. 28 Sejm dokonał bardzo dobrego wyboru.

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 8 września, 2011, 08:44

      widze ze ten pan skora zaszedl wielu za skore….albo po prostu- ot tak po polsku- zal dooopsko sciska ze ktos cos osiagnal .albo jeszcze inaczej- wczesniej nie slyszalem aby na skore tyle zali wylewano, teraz gdy oslabia listy pisuarow nagle staje sie wrogiem nr 1, zarowno tutaj jak i u oblakanej lusienki.

      Reply this comment
  8. danny
    danny 8 września, 2011, 21:27

    panie sylwestrze to ze pan zlikwidowal konto ,ok ale za pozno niejaka pani lucja i wielki bojownik o wolnosc i demokracje pan zoltek napewno zajma sie panem i naglosnia sprawe jakie to niecne zamiary pan miales, jakim to oszustem pan jestes ..no coz taki to juz mamy nasz polonijny grajdolek i napewno ktos doniesie do tatusia rydzyka i do ojca natanka ..i jestes pan skonczony..lol pozdrawiam panie sylwestrze i zycze „grubej skory „…

    Reply this comment
  9. reglasz stefan
    reglasz stefan 10 września, 2011, 08:25

    Sprawa z d.u.i u braci gorali nie mialaby znaczenia gdyby nie wymog idealnej postawy PREZESA Zwiazku Podhalan w Ameryce (przepisy konstytucji czyli statutu zwiazku i dotyczace uzyskania pozwolen, tzw.miastowe, stanowe, federalne itp). To PREZES swoja osoba firmuje uzyskanie LICENCJI na alkohol a bez tego „Goralsko Chalupa” nie zrobi biznesu!
    Przykrosc jest po stronie tego kto kandyduje a musi udowodnic, ze wykroczenie i kara d.u.i. odbyla sie tak dawno, ze w zapisach amerykanskich akt w urzedach wzmianki brak. Zreszta ludzie tak dlugo nie zyja, zeby wszytko pamietac!

    Reply this comment
  10. kli
    kli 6 października, 2011, 05:57

    Głosuje na Sylwestra Skora. Nie cała polonia głosuje na PiS. Też moge napisać Cała polonia głosuje na Sylwestra!

    Reply this comment
  11. reglasz stefan
    reglasz stefan 6 października, 2011, 08:54

    Napisac pan mozesz…jaka polonia taki kandydat, takie glosy.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*