Rzymska sałata, która zabija

Rzymska sałata, która zabija

Sałata rzymska i inne liściaste warzywa mogą być skażone groźną bakterią E.coli, powodującą ciężkie zatrucia pokarmowe, które mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Ostrzeżenie wystosowała federalna służba zdrowia i portal Consumer Reports. Zachorowania odnotowano w 15 stanach – również w Illinois, a także w Kanadzie. Dwie osoby zmarły.

Federalne Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) informuje, że w 15 stanach – również w Illinois – odnotowano w ostatnich tygodniach siedem nowych zachorowań. Ogółem tym samym szczepem bakterii E.coli (O157:H7) zaraziło się około trzydziestu osób. Najwięcej przypadków, bo 18, wystąpiło w Kalifornii. Z tej liczby dziewięć osób zastało hospitalizowanych, a jedna zmarła.

CDC i portal Consumer Reports wystosowały ostrzeżenie przed spożywaniem rzymskiej sałaty i innych liściastych, ciemnozielonych warzyw. Służba zdrowia jeszcze nie wykryła źródła skażenia, ale wskazała, że liściaste warzywa myte są zimną wodą, która nie zabija patogenów.

Po ostrzeżeniu wydanym przez władze wiele placówek gastronomicznych w całym kraju zaprzestało serwowania rzymskiej sałaty i liściastych warzyw.

E.coli (Escherichia coli) powoduje groźne zatrucie pokarmowe, szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby. Objawy zakażenia to: wysoka temperatura, ostry ból brzucha, wymioty, biegunka i często krew w stolcu. Osoby zarażone muszą otrzymać fachową pomoc medyczną.

(ao)

fot.moershy/pixabay.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*