Rozpoczyna się proces Jasona Van Dyke’a

Rozpoczyna się proces Jasona Van Dyke’a

Blisko cztery lata po śmierci czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda przed sądem powiatu Cook rozpoczyna się proces Jasona Van Dyke’a – policjanta, który zastrzelił nastolatka oddając 16 strzałów. Zabójstwo McDonalda to najgłośniejsza w ostatnich latach sprawa związana z brutalnością policji w Chicago. 5 września rozpoczęła się procedura wyboru członków ławy przysięgłych, a przed gmachem sądu pojawili się demonstranci, którzy mają tam być obecni przez cały okres procesu.

40-letni były funkcjonariusz chicagowskiego departamentu policji, Jason Van Dyke jest oskarżony o morderstwo z premedytacją i szesnaście zarzutów napaści zbrojnej – po jednym za każdy strzał, który oddał do 17-letniego Laquana McDonalda.

5 września w sądzie powiatu Cook rozpoczęła się procedura wyboru członków ławy przysięgłych. Skład ławy przysięgłych zostanie ogłoszony na początku przyszłego tygodnia. Równocześnie z rozpoczęciem procesu, przed budynkiem sądu rozpoczął się protest przeciwko brutalności policji. Protestujący zapowiadają, że demonstracje będą odbywać się przez cały okres trwania procesu Jasona Van Dyke’a.

Zabójstwo McDonalda miało miejsce 20 października 2014 r. na południu Chicago. Sprawa stała się głośna i wywołała falę protestów po publikacji w 2015 roku nagrania z policyjnej interwencji. Na nagraniu widać, jak Laquan McDonald odchodzi od policjantów odwrócony plecami, kiedy trafiają go kule wystrzelone przez Jasona Van Dyke’a.

Oskarżony o morderstwo policjant nie przyznaje się do winy. Jego obrońcy próbowali przenieść proces poza Chicago, argumentując, że wpływ opinii publicznej i lokalnych mediów może zaważyć na obiektywności sądu. Próbowali również zmienić kwalifikację zarzutów, przekonując, że policjant działał w zgodzie z prawem, a użycie przez niego broni było uzasadnione. Sędzia odrzucił ten wniosek w maju 2017 roku.

Oprócz Jasona Van Dyke’a zarzuty w związku ze sprawą zabójstwa McDonalda usłyszało trzech innych funkcjonariuszy. Dotyczą one prób ukrywania dowodów, matactwa i niewypełnienia obowiązków służbowych.
(gd)

Na zdjęciu: Jason Van Dyke (w środku) podczas przesłuchania w sądzie fot.Zbigniew Bzdak/Pool/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*