Rozpoczęła się sprzedaż leczniczej marihuany

fot.Daniel Karmann/EPA

fot.Daniel Karmann/EPA

Czynnych jest już pierwszych osiem punktów legalnej sprzedaży  marihuany dla celów medycznych. Pozostałe będą otwierane stopniowo. Do końca roku uruchomionych zostanie ponad 20 tego typu placówek, w których pacjenci zaopatrzą się w leczniczy narkotyk. 

W poniedziałek, 9 listopada otwarte zostały placówki sprzedające marihuanę na przedmieściach Chicago: w Mundelein, Schaumburgu, Addison, North Aurora oraz w miastach: Ottawa, Canton, Quincy i Marion. Do końca listopada uruchomionych zostanie 15 placówek, a do końca tego roku 25.

Aktualnie w Illinois ponad 3 tys. osób ciepiących na poważne schorzenia, m.in. na raka i alzheimera uzyskało pozwolenie na zakup medycznej marihuany. Mają oni nadzieję, że przyniesie im ulgą uśmierzając ból oraz łagodząc lub likwidując inne przykre objawy.

Osoby, które kupują marihuanę, muszą wylegitymować się specjalnym dokumentem identyfikacyjnym, wydanym przez Stanowy Departament Zdrowia Publicznego. Zakupu mogą dokonać tylko w wyznaczonych placówkach.

Pacjenci będą mogli w przyszłości dokonać zmiany wybranej placówki handlowej lub poczekać na otwarcie sklepu z marihuaną w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Program sprzedaży medycznej marihuany jest ściśle kontrolowany; specjalny system elektronicznego monitoringu i technologii satelitarnej  zabezpiecza przed sprzedażą medycznej marihuany na czarnym rynku.

Od rozpoczęcia programu przyjmowania wniosków we wrześniu 2014 r. departament zdrowia otrzymał ponad 4 tys. podań z prośbą o możliwość zakupu leczniczego narkotyku. Do tej pory zatwierdził 3300.

Inicjatywa ma charakter pilotażowy. Jeśli eksperyment powiedzie się, to parlament stanowy może przedłużyć program lub przekształcić go w permanentny. Ustawa legalizująca użycie marihuany dla celów medycznych została zatwierdzona dwa lata temu.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*