Rozbudowa McCormick Place i Navy Pier

Czy Chicago stać na realizację planów burmistrza? 

W drugą rocznicę sprawowania urzędu burmistrz Rahm Emanuel przedstawił plan rozbudowy centrum konwencyjno-wystawowego McCormick Place i modernizacji ośrodka rekreacyjnego Navy Pier. Obydwa projekty, mające stymulować lokalną ekonomię i turystykę, już wzbudziły liczne kontrowersje.

Makieta projektu renowacji Navy Pier będącego częścią przedsięwzięcia pn. Elevate Chicago fot. City of Chicago

Makieta projektu renowacji Navy Pier będącego częścią przedsięwzięcia pn. Elevate Chicago fot. City of Chicago

Najbardziej krytykowanym punktem przedsięwzięcia jest przeznaczenie funduszy z podatków od nieruchomości (z tzw. TIFs) około 100 mln dol. na częściowe pokrycie kosztów budowy nowego stadionu Uniwersytetu DePaul w kompleksie McCormick Place. Koszty te szacowane są na 173 mln dol. Z tej kwoty uczelnia ma pokryć tylko 70 mln dolarów. Krytycą stawiają zarzuty, że pieniądze z kieszeni podatnika finansują projekt prywatnej uczelni. Administracja burmistrza Emanuela zaprzecza i twierdzi, że to DePaul University robi przysługę podatnikówi, a nie odwrotnie, dokładając się do stadionu, na którym będzie się odbywało więcej imprez miejskich, niż uczelnianych rozgrywek sportowych.

Krytykowne są też wysokie ogólne koszty całego przedsięwzięcia, określanego jako Elevate Chicago, szacowane na około 640 mln dol., w sytuacji, gdy władze miasta obcinają wydatki na szkolnictwo i zamykają szkoły, i gdy brakuje policjantów, a gangi terroryzują mieszkańców i turystów.

Do rozbudowy McCormick Place mają też sceptyczny stosunek sąsiedzi obiektu – lokalni mieszkańcy i właściciele firm. Obawiają się oni m.in. korków ulicznych wokół powiększonego kompleksu.

Obydwa projekty, rozbudowa McCormick Place i renowacja Navy Pier, mają być realizowane równocześnie. Burmistrz Emanuel ma nadzieję, że zrewitalizują sąsiadujące z nimi rejony miasta, przyciągną turystów i biznes, a także przysporzą 10 tys. tymczasowych i 3,700 permanentnych miejsc pracy. Oprócz stadionu na 10 tys. osób w kompleksie McCormick Place mają powstać dwa hotele, kilka nowych restauracji i sal koncertowych oraz stacja kolejki CTA na linii zielonej (Green Line) przy ulicy Cermak.

Na Navy Pier rozbudowa ma objąć muzeum dla dzieci (Chicago Children’s Museum) i powstanie też ośrodek rozrywki z barami i restauracjami. Navy Pier jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta. W ubiegłym roku obiekt odwiedziło 9 mln turystów.

Zgodnie ze starym przysłowiem anglosaskim, nie należy poprawiać tego, co już samo w sobie jest dobre, a tak właśnie jest na Navy Pier.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*