Rośnie sektor czystej energii w Illinois, a wraz z nim miejsca pracy

Rośnie sektor czystej energii w Illinois, a wraz z nim miejsca pracy

Pierwszy kompleksowy sondaż o branży czystej energii wskazuje, że w tym sektorze pracuje obecnie w Illinois blisko 97 tys. osób, więcej niż wynosi łącznie liczba księgowych i zatrudnionych w sektorze nieruchomości.

fot.Seth Anderson/Flickr

fot.Seth Anderson/Flickr

Autorzy badań przyjęli, że miejsca pracy w branży czystej energii to te związane z zapewnieniem efektywności energetycznej, wytwarzaniem energii odnawialnej oraz działaniami na rzecz redukcji emisji gazu cieplarnianego.

Raport stwierdza jednoznacznie, że sektor czystej energii w dużym stopniu wpływa na rozwój ekonomiczny Illinois. W branży tej pracuje więcej osób niż w jakiejkolwiek firmie z listy 100 największych firm według Forbesa. Zajmujące pierwsze miejsca na liście Apple zatrudnia 81 tys. osób, a Royal Dutch Shell – 87 tysięcy.

45 proc. przedsiębiorstw związanych z czystą energią, które wzięły udział w sondażu, zapowiedziało zwiększenie zatrudnienia w 2014 roku w tempie ok. 9 proc. rocznie. 100 tys. pracowników znajdzie zatrudnienie w tej branży jeszcze w tym roku.

Firmy wytwarzające energię odnawialną − w tym słoneczną, z wiatru i geotermalną − stanowią 21 proc. wszystkich firm z branży czystej energii w Illinois.

Najszybciej natomiast przybywa przedsiębiorstw powiązanych z produkcją samochodów hybrydowych i elektrycznych. Stanowią one obecnie 5 proc. całego sektora, lecz ich udział w 2014 r. ma wzrosnąć do 10,5 procent.

Branża czystej energii oferuje miejsca pracy dla wykwalifikowanych robotników. Firmy zgłaszały trudności w zatrudnianiu inżynierów, spawaczy i instalatorów.

(ak)

Categories: Chicago

Comments

  1. zszokowany
    zszokowany 22 marca, 2014, 11:11

    Prosze o podanie przykladu konkretnych firm w IL, ktore zatrudniaja nowych pracownikow w branzy „czysta energia”. Ja nie wierze w oficjalne statystyki. To jedna wielka lipa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*