Rośnie presja na gubernatora ws. podpisania reformy dotyczącej broni

Rośnie presja na gubernatora ws. podpisania reformy dotyczącej broni

Coraz więcej środowisk przyłącza się do presji wywieranej na gubernatora Illinois Bruce’a Raunera mającej nakłonić go do podpisania pakietu ustaw dotyczących broni. Legislacja trafiła na biurko gubernatora 1 marca.

O podpisanie ustaw zaapelował na poniedziałkowej konferencji prasowej szef chicagowskiej policji Eddie Johnson. Do apelu przyłączyły się ofiary przemocy z użyciem broni oraz ich rodziny.

Senacka Ustawa 1657 przewiduje między innymi szkolenia oraz sprawdzanie danych wszystkich pracowników dilerów broni. Legislatorzy zatwierdzili również wymóg licencji stanowej dla dystrybutorów broni i podniesienie wieku jej nabycia do 21 lat. W pakiecie znalazł się też zakaz sprzedaży cywilom broni bojowej oraz modyfikacji kolb umożliwiającej strzelanie z broni półautomatycznej jak z automatycznej (ang. bump stock).

W Illinois wymagana jest licencja na sklepy z cygarami, sklepy z alkoholem i licencja dla zakładów fryzjerskich. Najwyższy czas, by wydawać licencje na sklepy z bronią – powiedział burmistrz Rahm Emanuel.

Organizacja Illinois Coalition Against Gun Violence zapowiedziała rozpoczęcie kampanii wysyłania długopisów do biura gubernatora.

Do tej pory gubernator Bruce Rauner nie powiedział, czy podpisze reformę dotyczącą broni palnej. Jego oświadczenie w tej sprawie nie zawierało żadnych obietnic i deklaracji. Na podpisanie lub zawetowanie ustawy ma czas do 30 kwietnia.

(jm)

Na zdjęciu: Gubernator Bruce Rauner fot.Staff Sgt. Jodi Martinez/scott.af.mil

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*