“Rosja jak Al-Kaida”. W Chicago trwają obchody pierwszej rocznicy tragedii pod Smoleńskiem

Oddanie śledztwa w sprawie śmierci głowy państwa w ręce Rosji „to tak, jakby Ameryka oddała śledztwo w sprawie World Trade Center w ręce Al-Kaidy”-  mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej dokumentalistka Ewa Stankiewicz, która wraz z Zuzanną Kurtyką, Pawłem Kurtyką, Beatą Gosiewską i Janem Pospieszalskim przyleciała do Chicago, by wziąć  udział  w rozpoczynającym się w sobotę w Wietrznym Mieście Tygodniu Pamięci Narodowej.

fot.InformacjeUSA/ Konferencja prasowa z udziałem gości z Polski. Od lewej: Paweł Kurtyka, Zuzanna Kurtyka, Beata Gosiewska, Anna Wojtowicz

Na spotkaniu z polonijnymi dziennikarzami zarówno goście z kraju, jak i córka tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem przedstawiciela chicagowskiej Polonii Wojciecha Seweryna, w jednym tonie wypowiadali się na temat postawy rządu polskiego.

„Jesteśmy zaniepokojeni utratą suwerenności Polski” – mówiła autorka filmu „Solidarni 2010”. Dowodziła też, że rząd działa na szkodę narodu, a to zdrada stanu, za którą w innych częściach świata takich zdrajców się wiesza, albo więzi. „Póki ten rząd nie spotka najwyższy wymiar sprawiedliwości, póty ten kraj nie będzie wolny” – emocjonalnie przekonywała Ewa Stankiewicz.

„Absolutnie nie uważam, że był to wypadek”  – stwierdziła Anna Wojtowicz (córka Wojciecha Seweryna), która zapowiadała, że „nie da się zastraszyć w walce o prawdę”. Beata Gosiewska apelowała do dziennikarzy o zachowanie pamięci o dokonaniach zmarłych, ale także o przekazywanie prawdy o katastrofie, bowiem w kraju „od roku trwa zacieranie dowodów”. „Przez ten rok zobaczyłam upadek państwa polskiego, zobaczyłam, że prawo dotyczy tylko przeciętnych obywateli, natomiast rząd jest ponad prawem” – mówiła wdowa po Przemysławie Gosiewskim.

W podobnym tonie utrzymane były wypowiedzi wszystkich zaproszonych do Chicago na obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej gości, którzy obiecali również pokazać polonijnej społeczności materiały filmowe ocenzurowane przez polskie stacje telewizyjne.

Bogaty program Tygodnia Pamięci otworzy sobotni, wielki koncert-spektakl Requiem d-moll Mozarta w chicagowskim kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej; honorowy patronat na uroczystościami objęli: ze strony polskiej – Marta Kaczyńska, amerykańskiej – kardynał Francis George.  Honorowymi członkami obchodów będą także żona i córka Wojciecha Seweryna, inicjatora budowy pomnika katyńskiego koło Chicago, jedynego przedstawiciela Polonii chicagowskiej, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu .

To właśnie między innymi jemu miała być poświęcona Tablica Smoleńska, dla której zaplanowano miejsce koło pomnika Golgoty Wschodu, monumentu, o którego budowę latami starał się Wojciech Seweryn. I właśnie odsłonięcie Tablicy ( z nazwiskami wszystkich ofiar) wydawało się, z perspektywy Polonii, jednym z najważniejszych wydarzeń Tygodnia Pamięci, głęboko uzasadniającym jego obchody w Chicago, mieście, gdzie mieszkał i pracował Seweryn. W tym kontekście zgrzytem organizacyjnym wydaje się przekazane przez prezesa Związku Klubów Polskich, Tadeusza Czajkowskiego oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Firma, (Internationale Marble&Granit – red.) , z którą podpisana została umowa, oświadczyła, że nie zdąży z wykonaniem tablicy na czas, tym samym uroczystość 10 kwietnia odbędzie się bez odsłonięcia Tablicy Smoleńskiej.”

Jeszcze dwa tygodnie temu organizatorzy obchodów zapewniali, że za wszelką cenę będą starali się unikać polityki, że Tydzień Pamięci będzie czasem refleksji i modlitwy.

Może będzie, ale z pewnością na dalszym planie. Piątkowa konferencja prasowa jasno nadała tym obchodom kierunek. Polityczny.

Małgorzata Błaszczuk, Chicago

Categories: Chicago, Polecamy

Comments

  1. Lucjan Dunin
    Lucjan Dunin 1 kwietnia, 2011, 18:43

    Brawo Pani Anno. Ma Pani odwagę powiedzieć, co Pani myśli, nie wykorzystując śmierci nieodżałowanego Pani Ojca ś.p. Wojciecha Seweryna do politycznych rozgrywek. Brawo !

    Reply this comment
    • kicia
      kicia 1 kwietnia, 2011, 19:26

      nie podzielam Pana zdania… 🙁

      Reply this comment
      • Lucjan Dunin
        Lucjan Dunin 1 kwietnia, 2011, 21:29

        do Kici – mówić można z każdym, rozmawiać z bardzo mało kim.
        Dlatego mówię – Nie interesuje mnie Pani zdanie, bo zwracałem sie do Pani Anny, córki Wojciecha. Nie do Pani.

        Reply this comment
        • Lucjan Dunin
          Lucjan Dunin 1 kwietnia, 2011, 21:35

          zaożyem okulary i przeczytałem – absolutnie uważam że to nie by wypadek.
          Zwracam honor i Kici i Pani Hannie. Nie zauważyem tego „ni” w zdaniu o pani Annie.
          Przepraszam za swój wpis do Pani Kici. Mea culpa.
          A do Pani Anny, córki śp Wojciecha napiszę tylko – szkoda, że nie ma Pani charakteru nieodżałowanego Ojca. Znamy się osobiście Pani Anno i szkoda, wielka szkoda, że pomyliłem się w Pani ocenie. Ma pani prawo do swojego zdania, ale wygłaszanie publicznie bzdur zwyczajnie nie uchodzi.

          Reply this comment
          • Lucjan Dunin
            Lucjan Dunin 1 kwietnia, 2011, 21:43

            Poprzedni wpis – po mojej korekcie:
            założyłem okulary (starość nie radość) i przeczytałem jeszcze raz – „…absolutnie uważam że to nie by wypadek.”
            Zwracam honor i Kici i Pani Hannie. Nie zauważyem tego “nie” w zdaniu o wypowiedzi pani Anny.
            Przepraszam za swój wpis Panią Kicię (całuję, jak Pani pozwoli, rączki). Mea culpa.
            A do Pani Anny, córki śp Wojciecha Seweryna napiszę tylko – szkoda, że nie ma Pani charakteru nieodżałowanego Pani Ojca. Znaem Go osobiście a i Panią znam osobiście Pani Anno. I szkoda, wielka szkoda, że pomyliłem się w Pani ocenie. Ma pani prawo do swojego zdania, ale wygłaszanie publicznie bzdur „o zamachu” zwyczajnie nie uchodzi.
            A słyszaa Pani, że odczytano jeszcze jeden zapis z „czarnej skrzynki”, ostatni przed okrzykami pilotów? Brzmiał on – ląduj dziadu….

          • kicia
            kicia 2 kwietnia, 2011, 09:08

            przeprosiny przyjete. 🙂

  2. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 1 kwietnia, 2011, 19:45

    Ja zgadzam sie z Toba Kiciu.

    Reply this comment
  3. Krzysztof Koch
    Krzysztof Koch 1 kwietnia, 2011, 21:04

    To dopiero będą uroczystości w długości smutku i krwawego płaczu. Nawet łzy biało-czerwone będa zamarznięte. Nawet na bankiecie będzie można zatańczyć oberka na smutno. A organizatorzy będą mogli sie zapisać w długości martyrologicznych zdarzeń do księgi guinnesa.

    Reply this comment
    • Heniek
      Heniek 1 kwietnia, 2011, 22:15

      I znów do analfabety Kocha – pisze się Guinessa.

      Reply this comment
      • hanna wodzynska
        hanna wodzynska 2 kwietnia, 2011, 01:01

        Heniu tez robisz czasem bledy ,ale nie lubie doroslym zwracac uwagi .Uwazam ze to nie wypada.Ja tez robie bledy i kazdy z nas rozne.Co do stalego bywania hanki,kici ,Krzysia, to chyba Ty nieodosobniony ….?Chyba nie chcial bys tu bywac solo?

        Reply this comment
        • Heniek
          Heniek 2 kwietnia, 2011, 10:15

          Hanno czy Ty wspominasz o błędach ortograficznych? więdz kto rozpoczoł o nich żarliwie? Warto by usłyszeć przepraszam! Zwracanie uwagi ale komu?

          Reply this comment
          • hanna wodzynska
            hanna wodzynska 2 kwietnia, 2011, 12:00

            tak ortograficzne,nie lubie jak sie klocicie zamiast podyskutowac fajnie.Tak ja tez czasem zwracalam uwage,ale gdy ktos mi na ‚odcisk „

          • Jacenty
            Jacenty 2 kwietnia, 2011, 17:23

            Heniu, kochany – „rozpoczal” (a i l z ogonkami oczywiscie) a nie „rozpoczol”. Proponuje raczki calowac damie zamiast domagac sie przeprosin. Buzka!

          • kicia
            kicia 2 kwietnia, 2011, 17:57

            no, nie wiedz, tylko – wiec! (z ogonkami, oczywiscie!) – 🙂

          • Heniek
            Heniek 6 kwietnia, 2011, 07:34

            Jacenty jestes pomylony i malo rozgarniety jak i Hanna a to winiki z PRL-u.

  4. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 1 kwietnia, 2011, 21:43

    4osoby nie stanowia o wszystkich rodzinach tej katastrofy.Pan Gasiewski np.SP.nie za bardzo mial dobra opinie w Polsce.

    Reply this comment
    • hanna wodzynska
      hanna wodzynska 6 kwietnia, 2011, 10:19

      Heniu a ty jestes nadzwyczaj rozwiniety .wez ty czlowieku sie wreszcie odczep ,pisz co lubisz .Mam gdzies twoje opinie o piszacych i o tobie.

      Reply this comment
  5. Lucjan Dunin
    Lucjan Dunin 1 kwietnia, 2011, 22:06

    Pani Hanno, podobno miało być nad polityką, „czysta żałoba” bez polityki. A zaproszeni są wyłącznie z jednej opcji politycznej. Tydzień żałoby. I 120 tysięcy budżetu. Dolarów tysięcy. Zgroza ! I jeszcze obraza, że polonijne organizacje nie dołożyły się do „żałobnych uroczystości”.
    Tylko, dlaczego jakoś nikt z organizatorów w 1 rocznicę „zamachu i utraty suwerenności kraju” nie pamięta o 6 rocznicy śmierci Tego, który był rzeczywiście ponad wszelką polityką.
    2 kwietnia 2005 rok – Watykan. To mogę zrozumieć.
    2 – 10 kwietnia – Smoleńsk, Chicago – nie pojmę nigdy.
    Widocznie, nie dorastam inteligencją do poziomu by widzieć zamach w splocie nieszczęśliwych, kolejno po sobie następujących zdarzeń, sytuacji.
    Oczywiście, ci, którzy wiedzą z całą pewnością, że to był zamach dodadzą do tego, że jestem Żyd i komunista, nie Polak itd. itp.
    Co najgorsze, nie tylko córkę śp. Wojciecha Seweryna ale i kilkanaście innych osób z komitetu budżetowego, przepraszam, organizacyjnego uważałem za co najmniej tak samo myślących jak ja. Znowu się okazało, że pozory mylą a mnie na zrozumienie ich toku rozumowania brak … jak Pani mysli pani Hanno, .. cierpliwości? Czy może inteligencji…? 🙂
    Pozdrawiam

    Reply this comment
  6. Krzysztof Koch
    Krzysztof Koch 1 kwietnia, 2011, 22:32

    Ta Pani Stankiewicz to jakaś przekrętka a nie dokumentalistka. Sledztwo jest prowadzone przez tą stronę gdzie zdarzył się wypadek. Nikt nigdy nie wpuści do swojego państwa aby grzebał na jego terytorium.

    Reply this comment
    • Heniek
      Heniek 2 kwietnia, 2011, 10:34

      Koch Ty powinieneś jak najmniej lub wogóle zabierać głosu! Przez takich tłumoków głosowych rozumni Polacy cierpią.

      Reply this comment
      • Lucjan Dunin
        Lucjan Dunin 3 kwietnia, 2011, 09:18

        Jak to dobrze Heniu, że ty nie cierpisz !!!
        Sam napisałeś, że rozumni Polacy cierpią, więc ciebie to jak widać nie dotyczy.

        Reply this comment
        • hanna wodzynska
          hanna wodzynska 6 kwietnia, 2011, 10:36

          Tak bo wszyscy procz niego zyli w PRL.On jeden „wybitna osobowosc”tu.Despota ktory mysli ze mu wszystko wolno a innym nic.Pepek swiata wszechwiedzacy bo on jeden wie najlepiej wszystko.
          I atakuje kazdego z odmiennym zdaniem jak pan Kaczynski ,to ich metody.

          Reply this comment
  7. Heniek
    Heniek 1 kwietnia, 2011, 22:35

    Słuszne stwierdzenie dokumentalistki Oddanie śledztwa w sprawie śmierci głowy państwa w ręce Rosjan to tak, jakby Ameryka oddała śledztwo w sprawie WTC w ręce AL-Kaidy.
    Racjonalny przykład do sytuacji!
    A przy okazji mała uwaga do stałych gamini kici, hani i koch-a
    tu nie ma znaczenia kto jaką i u kogo miał opinię istotne jest to że było tam 2 Prezydentów.

    Reply this comment
  8. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 1 kwietnia, 2011, 22:59

    Kiciu ogladalas wywiad z bardzo kulturalna osoba, Pania Ewa Komorowska ,wdowa po Pulkowniku Komorowskim, ktory zginol w Smolensku.?Tylko chylic przed nia czolo.Gdyby bylo wiecej takich opanowanych ludzi w krytycznych sytuacjach.10kwietnia to bedzie „masakra”w Warszawie.

    Reply this comment
    • kicia
      kicia 2 kwietnia, 2011, 09:10

      Ta pani juz kilka razy wypowiadala sie na TVN-ie.Mam takie samo zdanie o Niej jak Ty, Haniu.

      Reply this comment
  9. dave
    dave 1 kwietnia, 2011, 23:26

    Po co Ci biedni ludzie tu przyjeżdżają i sieją ferment.To jest wręcz żałosne.W Polsce już nikt normalnie myślący ich nie słucha więc tu głoszą te brednie o zamachu i zniewolonej Polsce oddanej w ręce Putina. Zginęli tam przecież ludzie ze wszystkich opcji politycznych więc pytam się dlaczego tylko Ci związani z pis to robią? Odpowiedź chyba jest prosta-Po trupach do władzy, za wszelką cenę do koryta!!!!

    Reply this comment
  10. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 2 kwietnia, 2011, 00:58

    zwroc uwage Dove kto to robi?

    Reply this comment
  11. Obserwator
    Obserwator 2 kwietnia, 2011, 03:09

    Zbliżają się wybory parlamentarne i Pani Gosiewska plus pozostałe hieny cmentarne uporczywie będą się pchać do władzy jak Radziwiłłowie w czasach ”Potopu Szwedzkiego” byle jak najwięcej wydrzeć z tego biednego umęczonego kraju dla siebie.

    Reply this comment
  12. Malgorzata
    Malgorzata 2 kwietnia, 2011, 03:15

    Mieszkam w Polsce i dokladnie wiem co w „trawie piszczy”,jesli chodzi o Smolensk.Drodzy rodacy na obczyznie,nie dajcie sie manipulowac tym którzy chca dodac sobie animuszu wyjezdzajac do Ameryki i przemawiajac w imieniu rodakow.Tych ,ktorzy mysla podobnie jak w/w osoby jest garstka.Sprawa smolenska juz zotala wyjasniona i nie ma esnu udawac ,ze jest inaczej. Oni rzeczywiscie robia wszystko zeby wygralo PIS wybory i nie ma to nic wspolnego z prawda.A zeby zrozumiec o co chodzi trzeba mieszkac tu w Polsce.Wtedy ma sie oglad calosci.Kaczynski wyslal ich do Ameryki,po aby was zmanipulowac,abyscie swoj glos oddali na niego.Ale tu na miejscu sprawa jest zupelnie inna.Zapytajcie sie jakiekolwiek Polaka z Polski co mysli o Smlensku.Taki czlowiek dopiero powie Wam prawde.Nie sluchajcie tzw. wybrancow narodu,ktorym sie wydaje ze maja prawo do takich wystapien.

    Reply this comment
  13. Malgorzata
    Malgorzata 2 kwietnia, 2011, 03:19

    Acha,jeszcze zapomnialam dodac,ze ci panstwo przyjechali do Chicago nie za woje pieniadze tylko za pieniadze podatnikow,czyli moje.To sie nie godzi,zeby w takiej sprawie wydawac tyle pieniedzy na swoeje widzimisie.

    Reply this comment
  14. Jacenty
    Jacenty 2 kwietnia, 2011, 07:11

    Przepraszam, nie wiedzialem – w Chicago jest Tydzien Pamieci Narodowej? Tydzien?

    Ci ludzie sa juz jakis czas w wirtualnej rzeczywistosci. To nie jest polityka, to jest rownolegly swiat. Nie ma po co sie tam dawac wciagac.

    Reply this comment
  15. Krzysztof Koch
    Krzysztof Koch 2 kwietnia, 2011, 08:34

    Panie Jacenty, tydzień w tym roku. W następnym moze być dwa. Tym sposobem możemy dojść do 52 tygodni za 51 lat i świętować wtedy cały rok.

    Reply this comment
  16. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 2 kwietnia, 2011, 12:12

    Pani Malgosiu ja sie nie dam, ale jest wielu baranow ktorzy sie dadza manipulowac.Mam nadzieje ze sprawiedliwosc zwyciezy.WRESZCIE!

    Reply this comment
  17. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 2 kwietnia, 2011, 12:14

    Heniek ja z gory przepraszam jesli nawet nie ma za co ,mam na mysli te bledy.

    Reply this comment
  18. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 2 kwietnia, 2011, 12:20

    Skoro rodziny tych ktorzy zgineli w Smolensku, sa podzielone w swoich opiniach,pogladach, to chyba jest cos na rzeczy?W naszym Narodzie.

    Reply this comment
  19. dasia
    dasia 3 kwietnia, 2011, 02:03

    Tak sie zastanawiam, jakie byly warunki zapraszania gosci. Dlaczego tylko ci, dlaczego nie rodziny naprawde pograzone w zalobie. Bo nie obwinialiby polskiego rzadu, nie mieli pretensji do rosjan. Mialo nie byc polityki. ALE JEST. Dlaczego w Chicago wszystkie organizacje i prawie wszystkie media popieraja tylko jedna strone, ktora w Polsce jest zdecydowana mniejszoscia. Dlaczego chicagowska polonia zyje przeszloscia. Jest 21 wiek. Swiat jest piekny. Zycie jest cudowne, ze czasem trudne, a kto powiedzial, ze bedzie latwo. Pamiec? Tak, trzeba wiedziec, trzeba pamietac i to dotyczy wszystkich, tych co stali po drugiej stronie tez. Ale zyc trzeba przyszloscia. Zyc trzeba tym, co mozemy zrobic, by ludzie byli sobie blizsi, by swiat byl bardziej bezpieczny. Przeszlosci juz nie zmienimy, szukanie dziury tam, gdzie jej niema nie przywroci nikomu zycia. Zaloba, oczywiscie, ze kazdy ma do niej prawo, tylko prosze nie zmuszac do niej calej Polski, calej Polonii, calego swiata.Wyrazy wspolczucia i szacunku dla tych, ktorzy z pokora przyjeli strate najblizszych. Dla obecnych gosci z Polski NIE.

    Reply this comment
  20. VIC
    VIC 3 kwietnia, 2011, 13:23

    To za mało powiedziane, widze ze w Chicago agenci Rosji maja sie dobrze i nie chca przyjac do wiadomosci ze to byl zamach!!!!

    Reply this comment
    • Krzysztof Koch
      Krzysztof Koch 3 kwietnia, 2011, 14:17

      Wszystko to przejdzie na ponad 300 mln Amerykanów aby strzegli się przed zamachami w każdym, domu, szkole, w miejscu pracy. Przerażające i niebywale ile będzienastępnych zamachów. A ile zarobią domy pogrzebowe? Należałoby sprawdzić, czy nie są w tej samej spółce?

      Reply this comment
  21. dominik
    dominik 4 kwietnia, 2011, 14:07

    Hej, bylem na koncercie w koSciele MB Anielskiej, w sobote wieczorem. Tysiac luda robi wrazenie. Technicy dobrze to oswietlili, na telebimach naprzemian pogrzeb
    i orkiestra. Jedna solistka wyglad jak na halloween, tak sie przebiore.
    Byly zdjecia kazdej ofiary, imie nazwisko funkcja, tak.
    Niestety przemowienia za dlugie. Lawki twarde zeby to wytrzymac. Pod kopulami scigaly sie aniolki a prezenterka z Pospieszalskim wygladali jak niedobrana para.
    jak laska dziadka, chuda kostucha, zloto na szyji. On lysy arab w arafatce (szalik). Truli naprzemian z tlumaczeniem. Gorszy byl tylko pleban Torba.
    Juz samo nazwisko swiadczy o czlowieku.
    Francis George nawijal o muzie a nie o katastrofie, co dziwilo nie tylko gosci z Polski. Dobrze, ze byl, bo inne media nie daly swoich przedstawicieli.

    Reply this comment
  22. andy56
    andy56 6 kwietnia, 2011, 04:59

    Pani Stankiewicz przesadziła o ile nie popełniła przestępstwa. Wzywanie do wieszania rządu legalnie wybranego w demokratycznych wyborach brzmi co najmniej dziwnie jeśli nie strasznie.I to gdzie ? w kolebce demokracji, w USA.Za taka wypowiedź, tu w Chicago, o wieszaniu rządzących w Stanach,pani Stankiewicz ląduje w więzieniu w ciągu kilku minut.Żenada!

    Reply this comment
    • hanna wodzynska
      hanna wodzynska 6 kwietnia, 2011, 10:29

      Tu masz racje mialam na mysli Ewe Ewart i jej film dot.Smolenska.(pomylka przepraszam)A PiS tak sobie nagrabil przez pana Jaroslawa ze mam ich dosc na zawsze.Gdybym glosowala(a nie bede) to napewno nigdy na nich.Mam nadzieje ze Polacy w Polsce mysla podobnie a wyglada ze tak.

      Reply this comment
  23. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 7 kwietnia, 2011, 15:34

    Wlasnie jestem pod wrazeniem po filmie Ewy Ewart”Milczenie”

    Reply this comment
  24. Coma
    Coma 16 kwietnia, 2011, 09:54

    Mialam okazje uczestnicyc w obchodac tygodnia pamieci i bardzo dziekuje organizatorom za ich ciezka prace. Przeczytalem kilka komentazy i niektore sa zalosne. Prawda jest ze 2 kwietnia gdy przypadla rocznica smierci papiaza to tego dnia nawet wkosciela na tym koncercie nikt o tym nie wspomnial. Tak czy owak nie rozumiem o co sie polacy kloca jesli nie chca obchodzic danych uroczystosci to wcale nie musza. , a uwazam ze to jest obowiazek kazdego Polaka jezeli ktos oczywiscie uwaza sie za polaka a nie za smieciarza

    Reply this comment
  25. jan
    jan 16 kwietnia, 2011, 15:11

    Coma ale w Polsce o Papiezu pamietali.2kwietnia.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*