Rodzice zamordowanego Matthew Lange’a walczą o prawo do widzeń z wnukiem

Matthew Lange fot.arch. rodz.

Rodzice zamordowanego przed polską szkołą w Naperville Matthew Lange’a walczą w sądzie o prawo do widzeń z wnukiem Alexem. Sandra i David Lange obawiają się, że ich była synowa może wywieźć dziecko do Polski.

Matthew Lange został zastrzelony przed polską szkołą im. Heleny Modrzejewskiej w Naperville 27 stycznia, kiedy przyjechał odebrać po zajęciach swojego 5-letniego syna Alexa. Do tej pory nie udało się zatrzymać mordercy.

Tymczasem dziadkowie Alexa na drodze sądowej próbują uzyskać prawo do wizytacji wnuka, którego widzeń zabrania matka dziecka Julita Soliszko. Zdaniem powodów stosunki między ich synem a byłą synową po rozwodzie były bardzo napięte; ale zanim zginął ich syn mogli widzieć wnuka nawet przez 10 dni w miesiącu.

Para rozeszła się w październiku 2015 r. na skutek niezgodności charakterów.

W lutym br. sąd zabronił Julicie Soliszko wyprowadzki poza Illinois oraz wystąpienia o wydanie paszportu dla syna. Mimo to dziadkowie obawiają się, że ich była synowa może wywieźć dziecko do Polski. Na żadną z czterech próśb o zobaczenie wnuka nie otrzymali od matki Alexa pozwolenia; Soliszko nie wzięła także dziecka na pogrzeb jego ojca.

Darran M. Barhaugh, adwokat reprezentujący matkę Alexa twierdzi, że oddalenie pozwu dziadków jest tylko kwestią czasu.

Tymczasem według prawnika Sandry i Davida Lange, Michaela K. Goldberga cytowanego przez „Chicago Tribune” Illinois zezwala w pewnych sytuacjach na złożenie petycji przez dziadków o widzenia z wnukiem, a taką sytuacją jest śmierć jednego z rodziców.

Przypomnijmy, że 27 stycznia o godz. 19.19 policja w Naperville otrzymała zgłoszenie o nieprzytomnym człowieku za kierownicą samochodu na szkolnym parkingu przed budynkiem Scullen Middle School przy 2815 Mistflower, gdzie odbywają się także zajęcia polskiej szkoły im. Heleny Modrzejewskiej. Kierowca został przetransportowany do Edward Hospital, gdzie stwierdzono zgon. Przyczyną śmierci był kilkukrotny postrzał w głowę.

Ofiarę zidentyfikowano jako 37-letniego Matthew Lange’a. Lange był profesorem Lewis University w Romeoville i ojcem 4,5-letniego Alexa, ucznia polskiej szkoły. Ojciec odbierał chłopca ze szkoły co drugi piątek o godz. 19, przed zakończeniem zajęć. Matthew Lange zginął, kiedy podjechał na szkolny parking.

Zbrodnia nadal pozostaje zagadką. Policja liczy na pomoc Polonii. Nagroda za pomoc w ustaleniu sprawcy morderstwa została zwiększona do 50 tys. dol.

Jeżeli byłeś świadkiem tej zbrodni, widziałeś Lange’a lub jego samochód w dniu zabójstwa lub dniach poprzedzających jego dokonanie lub posiadasz jakiekolwiek informacje mogące doprowadzić do ujęcia mordercy, skontaktuj się z policją w Naperville pod numerem tel. (630) 420-6006 lub (630) 305-5453 – w języku angielskim; z oficerem operacyjnym, po polsku – (630) 918-0816 lub redakcją „Dziennika Związkowego”. Policja gwarantuje pełną anonimowość.

(tz, jm, gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*