Rekordzista skarży chicagowskie muzeum za zniszczenie eksponatu

Spirit of America na wystawie w Muzeum Nauki i Techniki w Chicago fot.self/Wikipedia

Spirit of America na wystawie w Muzeum Nauki i Techniki w Chicago fot.self/Wikipedia

Federalny sędzia uznał, że pozew 79-letniego wyścigowca rekordzisty wobec chicagowskiego muzeum nauki i techniki o zniszczenie eksponowanego pojazdu jest zasadny.

Gdy po 50 latach na wystawie w chicagowskim muzeum pojazd z silnikiem odrzutowym „Spirit of America” został zwrócony jego właścicielowi, Craigowi Breedlove’owi, wniósł on pozew sądowy przeciw muzeum o spowodowanie zniszczeń o wartości ponad 395 tys. dolarów. Dotychczasowe pozwy Breedlove’a były odrzucane. Jednak ta złożona w październiku zeszłego roku zawierała dodatkową dokumentację Krajowego Stowarzyszenia Muzeów na temat standardów i praktyk.

Rzeczniczka chicagowskiego Museum of Science and Industry Renee Mailhiot napisała, że instytucja poważnie podchodzi do odpowiedzialności za odpowiednią troskę o kolekcje.

W latach 1963-65 Craig Breedlove pięciokrotnie ustanowił rekord świata w rozwinięciu prędkości naziemnej. Był pierwszą osobą w historii, która osiągnęła naziemne prędkości 500 i 600 mil na godzinę przy użyciu pojazdów o napędzie odrzutowym, z których wszystkie nosiły nazwę „Spirit of America”.

(jm)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*