Rekordowo niska liczba osadzonych w więzieniu powiatu Cook

Rekordowo niska liczba osadzonych w więzieniu powiatu Cook

W miniony świąteczny weekend w zakładzie karnym powiatu Cook znajdowało się 5900 więźniów – najmniej od kilkudziesięciu lat. Przepełnione od lat więzienie w ostatnich miesiącach notuje postępujący spadek w liczbie osadzonych, a to za sprawą zmian w przepisach dotyczących kaucji gotówkowej.

Tylko przez ostatnie trzy miesiące liczba więźniów w Cook County Jail (przy 2600 South California Avenue) spadła o 1,5 tys. – informuje gazeta „Chicago Sun-Times”.

Znaczący spadek jest konsekwencją zarządzenia o mniejszym zastosowaniu gotówkowych kaucji oraz usprawnieniu pracy sądu.

Szef sądu okręgowego powiatu Cook Timothy Evans oddelegował większą liczę sędziów wyznaczających kaucje oraz wydał dyrektywę, zgodnie z którą kaucja gotówkowa jest zarezerwowana tylko dla potencjalnie niebezpiecznych aresztantów oraz dla podejrzanych o ciężkie przestępstwa.

Wszyscy inni aresztanci, podejrzani o wykroczenie lub lekkie przestępstwa, mogą odzyskać wolność w zamian za osobiste poręczenie, że stawią się w sądzie w określonym terminie.

Dzięki nowym procedurom sądowym do więzienia powiatu Cook trafia znacząco mniej aresztantów i placówka nie zmaga się już z przepełnieniem – stwierdził rzecznik szeryfa powiatu Cook Toma Darta.

Jak wynika z danych skompletowanych przez biuro sędziego Evansa,
60 procent z 3,5 tys. aresztantów odzyskało wolność po podpisaniu odpowiedniego zobowiązania (I-bond). Natomiast kaucja gotówkowa została zarządzona przez sędziego tylko w 20 proc. przypadków.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*