Rekordowa wpłata Pritzkera na własną kampanię wyborczą

Rekordowa wpłata Pritzkera na własną kampanię wyborczą

Demokratyczny kandydat na gubernatora Illinois J.B. Pritzker przekazał na rzecz swojej kampanii wyborczej kolejne 30 mln dol. Na pięć miesięcy przed wyborami ogólna kwota przekazana przez miliardera na poczet jego konta wyborczego przekroczyła już 106,5 mln dol.

Jak wynika z dokumentacji Rady Elekcyjnej Illinois, J.B. Pritzker w maju dokonał dwóch wpłat na własną kampanię wyborczą, którą sam finansuje – 5 mln dol. oraz największej do tej pory jednorazowej wpłaty wynoszącej 25 mln dol. W ten sposób na jego koncie wyborczym uzbierało się ponad 106,5 mln dol.

Według rankingu Forbesa, J.B. Pritzker, współwłaściciel sieci hotelowej Hyatt, jest piątą najbogatszą osobą w Illinois, a jego aktywa szacowane są na 3,5 mld dol.
Przypomnijmy, że w prawyborach 20 marca miliarder pokonał solidną przewagą głosów dwóch rywali do nominacji Partii Demokratycznej – biznesmena Chrisa Kennedy’ego i senatora stanowego Daniela Bissa.

W listopadzie w wyborach powszechnych J.B. Pritzker zmierzy się z zabiegającym o reelekcję republikańskim gubernatorem Bruce’m Raunerem.

Pojedynek Pritzker-Rauner określany jest jako „batalia miliarderów”. Można oczekiwać, że w staraniach o najwyższy urząd w Illinois zostanie w listopadzie pobity rekord wydatków kampanijnych w wyścigu na gubernatora. Aktualnie krajowy rekord w tej kategorii należy do wyścigu o urząd gubernatora Kalifornii, który został ustanowiony w 2010 r. kwotą 280 mln dol.
(jm, ao)

Na zdjęciu: J.B. Pritzker fot.Tannen Maury/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago, Wybory 2018

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*