Rauner: przysłanie wojska do Chicago byłoby błędem

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Donald Trump ponownie odniósł się w zeszły wtorek do problemu przestępczości w Chicago, pisząc na Twitterze, że „wyśle siły federalne”. Gubernator Bruce Rauner pomysł przysłania do Chicago wojsk Gwardii Narodowej nazwał błędem.

Po ostatnim tweecie prezydenta Trumpa, w którym pisał o wysłaniu do walki z przestępczością w Chicago sił federalnych gubernator Illinois Bruce Rauner nazwał ten pomysł błędem. Rauner podkreślił, że jego administracja zdaje sobie sprawę z rozmiarów przestępczości w Wietrznym Mieście i od 18 miesięcy współpracuje z agencjami federalnymi, takimi jak FBI i DEA nad rozwiązaniami problemu ulicznej przemocy. „Jesteśmy przekonani, że przysłanie do Chicago wojsk Gwardii Narodowej nie jest dobrym pomysłem. To byłby błąd” – powiedział Rauner.

Prezydent ma prawo wysłać Gwardię Narodową w dowolne miejsce kraju, ale pomysł używania wojska do walki z gangami i uliczną przestępczością wzbudził kontrowersje.

Prawo federalne, a ściśle przepis pochodzący z 1878 r. (Posse Comitatus Act) zabrania używania wojsk federalnych w celu egzekwowania prawa. Niewykluczone jednak, że administracja Trumpa zdoła obejść ten przepis.

25 stycznia sekretarz prasowy Białego Domu Sean Spicer przypomniał, że Donald Trump spotkał się z burmistrzem Emanuelem i zaproponował mu pomoc federalną, o ile Emanuel będzie jej potrzebował. Burmistrz Chicago, po wtorkowym komentarzu prezydenta powiedział, że Chicago chętnie przyjmie federalną pomoc, ale nie w formie przysłania oddziałów Gwardii Narodowej.
(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*