Rauner przeprosił nauczycieli za „wirtualnych analfabetów”

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Podczas piątkowej konferencji prasowej w chicagowskim Thompson Center gubernator Illinois Bruce Rauner przeprosił za nazwanie chicagowskich nauczycieli „wirtualnymi analfabetami”, a dyrektorów szkół publicznych za zarzut niekompetencji.

Powyższe stwierdzenia padły w 2011 r. w e-mailu napisanym przez Bruce’a Raunera do członków zarządu Chicago Public Education Found – organizacji zajmującej się reformą chicagowskiego szkolnictwa. Treść e-maila została upubliczniona 21 lipca przez administrację burmistrza Rahma Emanuela na mocy wyroku sądowego. Komentarz sprzed pięciu lat wywołał oburzenie skonfliktowanego z Raunerem chicagowskiego środowiska nauczycielskiego.

22 lipca gubernator Rauner publicznie przeprosił nauczycieli i dyrektorów szkół, swoje słowa określając jako „niewłaściwe” i „zbyt emocjonalne”. Dodał jednak, że jego zdaniem tempo reform w chicagowskim szkolnictwie publicznym jest zbyt wolne.

W 2011 r., czyli przed objęciem urzędu gubernatora, Bruce Rauner był prywatnym przedsiębiorcą wpłacającym regularnie znaczne sumy na rzecz chicagowskiej edukacji publicznej. Tłumacząc się z niefortunnego e-maila Rauner powiedział, że edukacja zawsze stanowiła dla niego ważną kwestię, ale jednocześnie był sfrustrowany zbyt wolnymi zmianami w szkolnictwie.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*