Rauner kontra niepełnosprawni i dzieci

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Gubernator Illinois Bruce Rauner zawetował ustawę podnoszącą stawkę płacy minimalnej dla opiekunów osób z niepełnosprawnością rozwojową. Nie zgodził się również na rozszerzenie programu pomocowego dla dzieci z najbiedniejszych rodzin.

Zdaniem gubernatora w stanowej kasie nie ma pieniędzy na podwyżki płac dla opiekunów osób niepełnosprawnych i upośledzonych. Na pomoc nie mogą też liczyć dzieci z najbiedniejszych rodzin. Według Raunera, rozszerzenie kryteriów przyjęcia do programu pomocy finansowej dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, poskutkowałoby bardzo długą listą oczekujących na przyjęcie do programu oraz zagroziłoby jego istnieniu.

Odrzucona przez Bruce’a Raunera ustawa miała podnieść płace minimalne opiekunów osób z niepełnosprawnością rozwojową do 15 dol. za godzinę. Obecnie ich stawka godzinowa wynosi średnio 9,35 dol. za godzinę, co sprawia, że opiekunów jest na rynku pracy coraz mniej. Brakuje pracowników ośrodków pomocowych, coraz trudniej jest znaleźć fachową pomoc rodzinom osób dotkniętych niepełnosprawnością rozwojową.

Zawetowane ustawy kosztowałyby stan 330 mln dol. rocznie. Na taki wydatek, zdaniem gubernatora, Illinois dotknięte kryzysem budżetowym nie może sobie pozwolić. – Nasz stan nie może obiecywać kolejnych wydatków, które przekraczają jego dochody – podsumował Bruce Rauner.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*