Rauner i Pritzker wydają 300 tys dol. dziennie. Wyborczy wyścig miliarderów coraz bardziej zacięty

Dwaj faworyci wyścigu na gubernatora Illinois, obaj miliarderzy, wydają łącznie na kampanię wyborczą 300 tys. dol. dziennie. Demokrata J. B. Pritzker ma ponad dwukrotnie większy udział w tej kwocie niż Bruce Rauner, republikański gubernator zabiegający o drugą kadencję. Wyścig miliarderów staje się coraz bardziej zacięty. Zanosi się nowy rekord w wydatkach kampanijnych.

Z raportów za drugi kwartał, jakie kandydaci złożyli w Radzie Wyborczej Illinois, wynika, że obaj wydają pieniądze lekką ręką: średnio codziennie na kampanię Pritzkera idzie 220 tys. dol. a na Raunera 86 tys. dol. Illinois Campaign for Political Reform, ponadpartyjna organizacja monitorująca przebieg kampanii i dystrybucję funduszy wyborczych, dokonała interesujących analiz porównawczych w ramach funduszy obu kandydatów.

Zestawienia liczbowe pokazują, że od 1 kwietnia do 30 czerwca Pritzker wydał ogółem ponad 20 mln dol., a więc tyle, ile kosztowałoby czesne 644 studentów na czteroletnich studiach na University of Illinois. Z kolei Rauner wydał w tym samym czasie kwotę prawie 8 mln dol., która mogłaby pokryć koszty wykształcenia kolejnych 250 studentów.

Bardziej szczegółowe analizy organizacji Illinois Campaign for Political Reform pokazują, że Pritzker wyprzedza rywala pod względem propagandy politycznej, ponieważ zakupił reklamy kampanijne za prawie 11 mln dol., czyli dwukrotnie więcej niż 5 mln dol. Raunera.

Bruce Rauner fot.Grzegorz Dziedzic

Z kolei Rauner dysponuje większymi niż Prizker rezerwami. Na koncie kampanijnym republikańskiego gubernatora znajduje się 31 mln dol., podczas gdy Pritzker ma „tylko” 18 mln dol.

J.B. Pritzker fot.Tannen Maury/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Miliarder J.B Pritzker, inwestor, pochodzący z rodziny, która jest właścicielem sieci hoteli Hyatt, i gubernator Bruce Rauner, który zrobił majątek jako właściciel i udziałowiec w różnych branżach, mają szanse pobić krajowy rekord wydatków w wyborach na gubernatora, który padł w Kalifornii 2010 r. z kwotą 250 mln dol.

Przypomnijmy, że o urząd gubernatora ubiega się też konserwatysta Sam McCann i libertarianin Grayson „Kash” Jackson. Ich obecność w wyścigu wpłynie na szanse faworytów – Raunera i J. B. Pritzkera.

Wybory powszechne na gubernatora i urzędy stanowe odbędą się w Illinois 6 listopada. Pierwsza debata wszystkich kandydatów na gubernatora jest planowana na 29 września z inicjatywy telewizji NBC 5 i Telemundo Chicago przy współpracy z Union League of Chicago oraz Chicago Urban League.

Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Chicago, Wybory 2018

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*