Raport: rasizm, przemoc, zmowa milczenia w policji

fot.Tannen Maury/EPA

fot.Tannen Maury/EPA

Specjalna grupa zadaniowa ds. reformy policji chicagowskiej, powołana przez burmistrza Rahma Emanuela, wydała raport potępiający uprzedzenia rasowe, brutalność wobec zatrzymanych, zmowę milczenia, brak nadzoru nad oficerami i rozluźnienie dyscypliny.

Autorzy raportu stawiają policji chicagowskiej zarzuty braku poszanowania życia ludzkiego, a zwłaszcza w odniesieniu do osób rasy czarnej. Dane liczbowe udostępnione w raporcie wskazują, że Afroamerykanie stanowią nieproporcjonalnie wysoką liczbę zastrzelonych i postrzelonych w stosunku do wszystkich chicagowian − ponad 70 proc., choć tylko 33 proc. populacji miasta jest rasy czarnej. To wynik analizy ponad 400 incydentów, do których doszło w latach 2008-2015. Latynosi stanowili 14 proc. zastrzelonych lub postrzelonych, biali 8 procent.

Dodatkowo raport zaleca rozwiązanie agencji Independent Police Review Authority , IPRA, prowadzącej dochodzenia w sprawie naruszenia przez policję przepisów służbowych. Zdaniem autorów raportu, IPRA w ogóle nie spełnia swego zadania i w znakomitej większości przypadków staje po stronie oficerów. Dokument stwierdza też, że przepisy pracownicze, jakie wywalczyły dla swych członków związki zawodowe policjantów (Fraternal Order of Police, FOP), uniemożliwiają egzekwowanie dyscypliny pracy.

Grupa zadaniowa ds. reformy policji została utworzona w zeszłym roku, po tym jak upublicznione zostało drastyczne nagranie wideo pokazujące jak biały policjant, Jason Van Dyke, zabija 16 strzałami czarnego nastolatka, Laquana McDonalda. Władze utrzymywały wideo w tajemnicy przez ponad rok i upubliczniły je dopiero po nakazie sądowym. Do incydentu doszło w październiku 2014 r. na południu miasta.

Van Dyke został oskarżony o morderstwo i wyrzucony z pracy. Dymisjonowany też został przez Emanuela szef policji Garry MCarthy. Prokuratura federalna kontynuuje dochodzenie w sprawie morderstwa McDonalda, a Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych bada nieprawidłowości w policji chicagowskiej.

Od upublicznienia drastycznego wideo pokazującego śmierć McDonalda nie ustają apele afroamerykańskich działaczy o rezygnację Emanuela z urzędu burmistrza. Do 14 kwietnia nie było wiadomo, jakie konkretnie działania podejmie Emanuel w reakcji na raport ekspertów.

Nowy szef policji chicagowskiej Eddie Johnson, zaprzysiężony na stanowisko 13 kwietnia, obiecał przeprowadzenie w policji gruntownych reform oraz odzyskanie przez nią zaufania społeczeństwa.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. KrzysiekBelfer
    KrzysiekBelfer 18 kwietnia, 2016, 06:46

    Statystyki to jedno a ich interpretacja drugie. Faktem jest, że przestępczość jest kilkukrotnie wyższa wśród afro-amerykanów niż wśród innych grup. Interpretacja, że tak duży stosunek postrzeleń afro-amerykanów do ich ilości w społeczności to wynik rasizmu to zbyt duża nadinterpretacja. Nie znam dokładnie tej sytuacji ale mam wrażenie że analiza została przeprowadzona ze z góry przyjętymi jej wynikami.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*