Raport: ICE wbrew własnym zasadom deportuje niewinnych

Trzy czwarte spośród 630 nielegalnych imigrantów zatrzymanych w Illinois przez władze imigracyjne i oczekujących na deportację, nie popełniło żadnych przestępstw – informuje stanowa Koalicja ds Imigrantów i Uchodźców (ICIRR). Wszyscy zostali zatrzymani w ramach rządowego programu „Secure Communites”, w ramach którego deportowani mają być jedynie przestępcy.

fot. Od października ubiegłego roku deportowano z USA 54 tys. nielegalnych imigrantów

Jak pokazują statystyki Urzędu ds. Imigracji i Ceł (ICE) tylko od października ubiegłego roku ze Stanów Zjednoczonych deportowano 54 tysiące osób. ICE przyznaje, że 27 proc. z nich nie było wcześniej skazanych za przestępstwa kryminalne, pomimo że zatrzymani zostali w ramach programu Secure Communities (Bezpieczne społeczności), w ramach którego lokalne organy ścigania przekazują władzom federalnym dane nielegalnych imigrantów, którzy zostali skazani za złamanie prawa. W praktyce jednak zasada ta często nie jest respektowana. O programie zrobiło się także głośno kiedy okazało się, że lokalne władze nie mogą odmówić udziału w tej inicjatywie, mimo że początkowo zapewniano, że partycypacja w niej będzie dobrowolna.

Działająca w Illinois Koalicja ds Imigrantów i Uchodźców opracowała raport, w którym przekonuje że konsekwencje realizowania programu są de facto dla lokalnych społeczności niekorzystne. Podatnicy ponoszą bowiem koszty przetrzymywania zatrzymanych imigrantów w zakładach karnych oraz płaca za ich obronę przed sądem. Ponadto program wymierzony w nielegalnych imigrantów zniechęca ich do jakiekolwiek współpracy z lokalnymi organami ścigania. „Jeżeli ten program będzie realizowany w obecny sposób, mogę zagwarantować że żaden nieudokumentowany imigrant nie zostanie na miejscu wypadku, nikt nie będzie chciał złożyć zeznań w jakiejkolwiek sprawie kryminalnej. Nielegalni imigranci będą unikać jakiegokolwiek kontaktu z organami ścigania w obawie, że zostaną aresztowani i odesłani do domu” – mówi dyrektor wykonawczy ICIRR Joshua Hoyt.

Na terenie stanu Illinois w programie uczestniczy 26 z 102 powiatów.

Raport został opublikowany w piątek i przedstawiony podczas konferencji zorganizowanej przez ICIRR z udziałem kongresmana Luisa Gutierreza, kandydatów an burmistrza Chicago: Carol Moseley Braun, Gery’ego Chico i Miguela Del Valle.

W czwartek Rada Miasta Chicago przyjęła rezolucję, w której wzywa do zaprzestania deportacji członków „mieszanych rodzin”. Chodzi o te rodziny, w których przynajmniej niektórzy członkowie posiadają uregulowany status imigracyjny. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy dzieci urodzone w USA są obywatelami tego kraju, podczas gdy ich rodzice pozostają nielegalnymi imigrantami.

Inicjatywa „Secure communities” została zainaugurowana w 2008 roku. W ramach programu lokalna policja jest zobowiązana do pobierania odcisków palców każdej zatrzymanej osoby i wysyłania ich do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS). Tam są one zestawiane z odciskami w federalnej bazie danych. Jeżeli okaże się, ze aresztowana osoba jest w USA nielegalnie lub nie jest obywatelem i dopuściła się złamania prawa, ICE wszczyna procedurę deportacyjną.

Zdaniem władz federalnych program ma na celu ochronę społeczeństwa oraz egzekwowanie obowiązującego prawa. Jednak krytycy podkreślają, że zaszkodzi imigrantom, którym nie została udowodniona wina oraz tym, którzy nie dopuścili się żadnych poważnych przestępstw. ICE przyznaje że Poza tym wprowadzenie tego programu zniechęci imigrantów od współpracy z policją w charakterze świadka lub ofiary, bo będą obawiać się deportacji.

MNP (CBN, inf.wł)

Categories: Chicago

Comments

 1. zbyszek
  zbyszek 14 stycznia, 2011, 17:10

  przeciez wedlug amerykanskiego (rowniez polskiego) prawa
  bycie nielegalnym emigranten, jest przestepstwem. podkresla—- w Polsce za takie cos deportuje sie obcokrajowcow.

  Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 14 stycznia, 2011, 19:04

  sprobuj kochasiu dostac sie do pracy w ICE i nie czekaj tylko deportuj a potem pisz jakie masz efekty Twojej pracy a nie klap nadaremno

  Reply this comment
 3. Ph. D, MD , Dr ..... itd
  Ph. D, MD , Dr ..... itd 14 stycznia, 2011, 19:31

  polaczki wiedza lepiej i nie probuj tlumaczyc, bo i tak ci sie nie uda

  Reply this comment
 4. krzys
  krzys 14 stycznia, 2011, 22:37

  Dobrze bedzie mniejszy tlok na ulicach.

  Reply this comment
 5. ANONIM
  ANONIM 15 stycznia, 2011, 10:15

  Pseudo Amerykanie – na polskojezycznych portalach

  Reply this comment
 6. renia
  renia 15 stycznia, 2011, 10:19

  A dlaczego pseudo? Znajomosc obcych jezykow ci przeszkadza? Mozna byc Amerykaninem, doskonale znac ten kraj a jednoczesnie zachowywac swoj jezyk.
  Tutaj przychodza ludzie, ktorych interesuje co sie dzieje w tym kraju a jednoczesnie chca miec kontakt z rodakami. Widzisz w tym cos zlego? A po co ty przelazles? Pokazac jaki jestes Amerykan!

  Reply this comment
 7. ANONIM
  ANONIM 15 stycznia, 2011, 10:37

  jestem juz tak od urodzenia stukniety .przepraszam forum

  Reply this comment
 8. nowy
  nowy 15 stycznia, 2011, 11:47

  Do reni:
  Ten to dopiero pokazał.
  Cytuję:
  Ph. D, MD , Dr ….. itd says:
  January 14, 2011 at 19:31
  polaczki wiedza lepiej i nie probuj tlumaczyc, bo i tak ci sie nie uda
  …………………………………..
  Niezły kontakt nawiązuje z Polakami.

  Reply this comment
 9. nowy
  nowy 15 stycznia, 2011, 11:49

  Krzysiowi polecam syberyjskie obszary Rosji.
  Żadnego tłoku a nawet ulic.

  Reply this comment
 10. nowy
  nowy 15 stycznia, 2011, 13:03

  jestem juz tak od urodzenia stukniety .przepraszam forum

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*