Rahm Emanuel przed podwójnym starciem

Rahm Emanuel przed podwójnym starciem

Najnowsze sondaże wskazują, że ubiegający się o reelekcję burmistrz Chicago Rahm Emanuel nie odniesie zwycięstwa w pierwszej rundzie wyborów, ale zostanie zmuszony do dogrywki, w której trudno mu będzie pokonać przeciwnika. Wybory municypalne odbędą się już w 24 lutego.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone na zamówienie związku naczycieli chicagowskich, Chicago Teachers Union (CTU), pokazuje, że Emanuel prowadzi przewagą 33 proc. głosów w wyścigu z dwoma rywalami, komisarzem Rady Powiatu Cook  Jesusem „Chuy’em” Garcią – 18 proc.  i radnym  Robertem Fioretti – 13 procent.

Jednak 33 proc. to za mało, by Emanuel zakończył wybory w pierwszej turze. Zgodnie z przepisami, w elekcji municypalnej potrzeba zdobyć przynajmniej 51 proc. głosów, by zapewnić sobie zwycięstwo już w pierwszym etapie.

W ostatnich wyborach Emanuel uniknął takiego scenariusza wygrywając pierwszą turę przewagą 55 proc. głosów. Dogrywki bywają ryzykowne, zwłaszcza jeśli wizerunek medialny kandydata pozostawia wiele do życzenia – tak, jak w przypadku Emanuela.

fot.Tannen Maury/EPA

fot.Tannen Maury/EPA

Sondaż CTU wykazał ponadto, że 50 proc. wyborców uważa, iż miasto pod sterami Emanuela  zmierza w niewłaściwym kierunku, podczas gdy 34 proc. wyraziło zadowolenie z polityki, jaką prowadzi burmistrz. Wśród pozostałych 16 proc. niezdecydowanych wyborców – którzy mogą  przesądzić o wynikach elekcji – aż  62 proc. miało zdecydowanie  nieprzychylną opinię na temat urzędującego burmistrza.

Tylko 25 proc. respondentów stwierdziło, że chce ponownego wyboru Emanuela jako włodarza miasta i zapewniło, że będzie na niego głosować. Natomiast 32 proc. ankietowanych zapowiedziało, że będzie głosować, by nie dopuścić do reelekcji Emanuela, a 31 proc. – by wybrać kogoś innego.

Sondaż został przeprowadzony przez firmę badania opinii publicznej Lake Research Partners , w pierwszej połowie listopada na 621 wyborcach z Chicago. Margines błędu wynosił prawie 4 procent.

Jesus „Chuy” Garcia jest kandydatem popieranym przez CTU. Oficjalnej rekomendacji politycznej udzieliła mu była szefowa związku Karen Lewis, której ciężka choroba nie pozwoliła kandydować na burmistrza. W miniony weekend Garcia prowadził kampanię wyborczą w afroamerykańskiej społeczności. Rozmawiając z jej przedstawicielami stwierdził, że Chicago nie rozwiąże swych problemów finansowych bez dodatkowych dochodów, które według niego można uzyskać nakładając podatki na mieszkańców przedmieść dojeżdżających do pracy w Wietrznym Mieście.

Radny 1. okręgu Bob Fioretti, syn  Amerykanki polskiego pochodzenia i włoskiego imigranta,  już po raz drugi przymierza się do fotela burmistrza. Cztery lata temu musiał porzucić plany wyborcze z powodu choroby nowotworowej, z której wyszedł obronną ręką. Obiecał, że jeśli wygra wybory, to skoncentruje się na reformie edukacji i rozwoju ekonomicznym miasta, a także na tworzeniu nowych miejsc pracy. Zapowiedział też kompleksowe podejście do walki z przestępczością.

O urząd burmistrza ubiega się też troje Afroamerykanów: prawnik i właścicielka firmy konsultingowej Amara Enyia z East Garfield Park na południu Chicago, policjant Frederick Collins  i były radny 9. okręgu Robert Shaw – z zachodniej dzielnicy.

Dużą przewagę nad rywalami daje Emanuelowi astronomiczny fundusz polityczny wynoszący około 10 mln dolarów. Burmistrza stać na kupienie dużej ilości reklam  oraz zatrudnienie najlepszych strategów politycznych i setki pracowników kampanijnych. Emanuel wyemitował już pierwszy  30-sekundowy spot pt. „Czyste powietrze” – o zamknięciu elektrowni w Pilsen, przez lata zatruwającej okolicę wyziewami z kominów – w którym występuje jako obrońca środowiska naturalnego i zdrowia obywateli.

Tego rodzaju ogłoszeń politycznych pojawi się więcej. Czy złagodzą wizerunek medialny Emanuela i nastawią do niego przychylnie wyborców? Zapewne. Jak skuteczna jest dobra reklama niech świadczy przykład Bruce’a Raunera. Będzie nowym gubernatorem, choć rok temu jeszcze nikt go nie znał.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Zdjęcie główne: Rahm Emanuel fot.Lloyd Lee/PAP/EPA

Categories: Chicago, Wybory 2015

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*