Rahm Emanuel nie będzie ubiegał się o reelekcję

Rahm Emanuel nie będzie ubiegał się o reelekcję

Burmistrz Chicago Rahm Emanuel ogłosił we wtorek, 4 września, że nie wystartuje w wyścigu o sprawowany urząd w 2019 roku. Burmistrz nie uzasadnił swojej decyzji, nie wyraził też poparcia dla żadnego z kandydatów na swojego następcę.

Oświadczenie Rahma Emanuela miało miejsce podczas krótkiej konferencji prasowej zorganizowanej w chicagowskim ratuszu. Burmistrz Emanuel ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach w 2019 roku. – Dzisiaj nadszedł czas na podjęcie trudnej decyzji. Niezależnie od tego, jak bardzo kocham moją pracę, to miasto i jego mieszkańców, zdecydowałem, że nie będę ubiegał się o kolejną kadencję burmistrza Chicago – powiedział Rahm Emanuel. Podczas wystąpienia burmistrzowi towarzyszyła jego żona, Amy Rule.

Rahm Emanuel nie uzasadnił swojej decyzji niekandydowania w nadchodzącym wyścigu wyborczym. Nie wyraził też poparcia dla żadnego ze zgłoszonych dotychczas 13 kandydatów na burmistrza Wietrznego Miasta. Zdaniem komentatorów politycznych, rezygnacja Emanuela ze startu w wyborach radykalnie zmieni dynamikę kampanii wyborczej i zachęci do startu kolejnych kandydatów.

Emanuel jest 55. burmistrzem Chicago, pełniącym tę funkcję od 2011 roku. W latach 1993-98 wchodził w skład administracji prezydenta Billa Clintona. Przez trzy kadencje reprezentował 5. okręg w Izbie Reprezentantów Kongresu USA, a następnie, przez większą część pierwszej kadencji Baracka Obamy był szefem jego gabinetu.
W 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Rahma Emanuela Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej.

(gd)

fot.TANNEN MAURY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago, wybory 2019

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 4 września, 2018, 15:44

  Odznaczenie otrzymane od L.Kaczyńskiego to największe „osiągnięcie” R.Emanuel. Nic poza tym. Bankructwo Chicago, Stanu oraz całej polityki partii zw. demokratyczną (przez nieporozumienie) coraz bliższe. Podobno sondaże wykazują zdecydowaną przewagę demokratów przed listopadowymi wyborami do kongresu. Czyżby Amerykanie chcieli przekształcenia całego kraju na wzór IL, NY i CA? Jeżeli tego potrzebują do otrzeźwienia, to mogą mieć. Przeżyłem komunę w PRL, to przeżyję kilka lat komuno-faszyzmu w USA. Nie przejaskrawiam. Naprawdę myślę, że komuno-faszyzm opanuje USA, a wielu Amerykanów nawet nie zauważy, że są niewolnikami. Od myślenia wolą „mądre” telefony, ogłupiające programy rozrywkowe i filmy produkowane przez antyamerykańskich idiotów z Hollywood.

  Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 4 września, 2018, 21:42

  Dosmucacz proponuje ci wyprowadzke do Mississippi Alabama lub Idaho tam Republicanie rzadza od zawsze Bedziesz tam pasowal bialy bez zebow karabin na plecach renta ss zalatwona przez znajomego psychiatre i link card w kieszeni Tak wyglada przecietny republikanski wyborca no i waga 300 pound

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*