Radny Edward Burke podejrzany o próbę szantażu i wymuszenia

Radny Edward Burke podejrzany o próbę szantażu i wymuszenia

Edward Burke, najbardziej wpływowy i o najdłuższym stażu radny chicagowski, został formalnie oskarżony o próbę szantażu i wymuszenia korzyści dla swojej kancelarii adwokackiej. Wystosowanie oficjalnych zarzutów korupcji przez władze federalne w czwartek, 3 stycznia finalizuje kilkumiesięczne spekulacje co do przyczyny rewizji w biurach radnego przeprowadzonej przez agentów FBI.

Liczący prawie czterdzieści stron wniosek, skierowany do federalnego sądu rejonowego w Chicago, domniemywa, że Burke użył swojego wpływowego stanowiska przewodniczącego miejskiej komisji finansów, by pozyskać zlecenie dla własnej prywatnej kancelarii adwokackiej, Klafter & Burke, specjalizującej się w obniżkach podatku od nieruchomości.

Śledczy federalni posłużyli się podsłuchem, inwigilacją i monitorowaniem komunikacji elektronicznej, w tym e-maili, by zgromadzić dowody działań korupcyjnych przeciwko Burke’owi. Radny był pod obserwacją od 2017 roku.

Jak stwierdzają dokumenty sądowe, Burke próbował zmusić właściciela fast foodu, aby wynajął jego firmę adwokacką w celu ubiegania się o ulgi podatkowe w zamian za udzielenie zezwolenia miejskiego na remont i modernizację restauracji szybkiej obsługi. Gdy właściciel firmy odmówił skorzystania z usług kancelarii prawnej Burke’a, ten nakazał wstrzymanie remontów.

Dodatkowo, przedsiębiorstwo – restauracja Burger King – zarzuca, że Burke próbował wymusić donację kampanijną dla innego polityka od jednego z zarządców firmy.

Podczas przesłuchania w sądzie federalnym w Chicago Burke zapłacił kaucję w wysokości 10 tys. dol. oraz został poinformowany, że nie wolno mu podróżować i że musi pozbyć się 23 sztuk broni palnej, które posiada. Nie wolno mu też mieć żadnych kontaktów z osobami wymienionymi w dokumentach sądowych.

Radnemu grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności i 250 tys. dol. grzywny w  przypadku uznania go winnym próby szantażu i wymuszenia.

Burke  niedawno skończył 75 lat i ubiega się o 13. kadencję radnego 14. okręgu miejskiego na południu Chicago. Jeszcze nie wiadomo, czy wycofa się ze starań o reelekcję.

W świetle postawionych mu zarzutów ma zostać usunięty ze stanowiska przewodniczącego komisji finansów, gdzie p.o. ma zostać  radny 40. okręgu Pat O’Connor, aktualnie wiceprzewodniczący komisji.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku agenci federalni dokonali nalotu na oba biura radnego Edwarda Burke’a – w ratuszu i w 14. okręgu.

Edward Burke jest radnym o najdłuższym stażu i ogromnych wpływach. Jego żona Ann Burke jest sędzią Sądu Najwyższego Illinois. Radny reprezentuje 14. okręg na południu miasta, który zamieszkuje głównie ludność latynoska.
Ed Burke zasiada w radzie miasta od 50 lat – najdłużej ze wszystkich radnych. Jest jedynym radnym, który ma całodobową ochronę policyjną na koszt podatnika.

(ao)

Na zdjęciu: Edward M. Burke fot.Kate Gardiner/Wikipedia

Categories: Chicago

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 4 stycznia, 2019, 09:57

  Jestem zdziwiony a nawet więcej oburzony oskarżeniem pana Burke. Przecież każdy powinien wiedzieć, że stan IL jest własnością „elit” partii demokratycznej i ściśle z nimi współpracujących elit związkowych. Taki stan rzeczy trwa od lat i obywatele stanu, a głównie Chicago i Cook County to akceptują. Okazują to spontanicznie w wyborach lokalnych i federalnych. W ostatnich wyborach listopadowych to poparcie jeszcze wzrosło i mieszkańcy stanu IL są pełni podziwu dla rządzących „elit” demokratycznych. Tak więc takie oskarżenia nie mają sensu, bo są robione wbrew obywatelom stanu IL

  Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 5 stycznia, 2019, 09:38

  Dosmucacz poczekaj pare tygodni jak demokracji sprawdza biznesy Donalda i jego mafijnych powiazan z oligarchami i przelewami z rajow podatkowych Republikanie nie sa w stanie tego zablokowac co robili przez 2 lata

  Reply this comment
  • dosmucacz
   dosmucacz 7 stycznia, 2019, 08:51

   @Stefan
   Co ma Trump do tego, że stan IL ( zwłaszcza Chicago i Cook County) jest własnością „elit” demokratyczno-związkowych? Czy to Trump ogłupił obywateli IL, że w takim stopniu od wielu lat głosują na rządzący układ demokratyczno-związkowy?

   Reply this comment
 3. Stefan
  Stefan 5 stycznia, 2019, 09:42

  Nalezy dodac ze Burke obnizyl podatk za Trump tower na kilkadziesiat milionow samemu bossowi

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*