Radny Cochran nie przyznaje się do winy

Willie B. Cochran  fot.ALDERMANWBC /twitter

Willie B. Cochran fot.ALDERMANWBC /twitter

Radny chicagowski Willie Cochran (z 20. okręgu miejskiego) nie przyznaje się do winy. Cochran zaprzeczył przed sądem federalnym, że brał łapówki, wymuszał haracze i skradł fundusze charytatywne, z których większą część przegrał w kasynie.

Adwokat radnego Thomas Durkin stwierdził, że jego klient nie popełnił żadnego przestępstwa “tylko po prostu był głupi albo lekkomyślny”. Durkin powiedział w sądzie 23 grudnia, że jego klient nie dopuścił się malwersacji, ale “tylko pożyczył pieniądze z funduszy charytatywnych, a później je oddał”.

Na dodatek, według adwokata,  radny popełnił błąd wpisując pożyczkę do swego zeznania podatkowego. Jak podkreślił obrońca, radny nie popełniłby takich błędów, gdyby skonsultował się z dobrym adwokatem lub księgowym.

Przypomnijmy, że akt oskarżenia zarzuca Cochranowi m.in. kradzież 30 tys. dol. w funduszach zebranych na pomoc dla ubogich dzieci. Śledczy federalni ustalili, że Cochran przegrał 25 tys. dol. w kasynie, a 5 tys. dol. wydał na czesne swej córki. Polityk jest też oskarżony o wzięcie 1,5 tys. dol. łapówki od dewelopera i wymuszenie 3 tys. dol. od właściciela sklepu monopolowego.

Następne przesłuchanie sądowe zostało wyznaczone na 6 stycznia. Ma się ono odbyć bez oskarżonego, który  będzie przechodził rehabilitację po operacji kolana.

64-letni Cochran jest byłym chicagowskim policjantem. Rocznie jako radny pobiera wynagrodzenie w wysokości ponad 116 tys. dol. oraz ponad 60 tys. dol. policyjnej emerytury.

Cochran, popularny polityk w swym okręgu na południu miasta i w radzie miasta, dołączył do długiej listy skorumpowanych radnych chicagowskich. W latach 1973-2012 w Chicago 31 radnych otrzymało wyroki więzienia za przestępcze działania podczas sprawowania urzędu. Na radnego 20. okręgu Cochran został wybrany w 2007 roku. Zastąpił wówczas Arendę Troutman, która została skazana za korupcję.
(ao)

Categories: Chicago
Tags: cochran, radny

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*