Radni: udostępnić leczenie psychicznie chorym

fot.DarkoStojanovic/pixabay.com

fot.DarkoStojanovic/pixabay.com

Grupa chicagowskich radnych domaga się zapewnienia psychicznie chorym odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej. Niestety w miejskich przychodniach zdrowia psychicznego brakuje specjalistycznego personelu.

Wnioskodawcą odpowiedniej ustawy miejskiej jest radny Jason Ervin z 28. okręgu na zachodzie miasta, zamieszkałego głównie przez Afroamerykanów o niskich dochodach. Rozporządzenie popierają radni: Ray Lopez (15. okręg miejski), David Moore (15. okręg), Walter Burnett (27. okr.), Deb Mell (33. okr.), Nick Sposato (38. okr.), Anthony Napolitano (41. okr. ) i James Cappleman (46. okr. ).

Projekt ustawy postuluje zwiększenie liczby psychiatrów i psychologów we wszystkich dziewięciu miejskich klinikach zdrowia psychicznego. Aktualnie nie przyjmują one nowych pacjentów, ponieważ brakuje fachowego personelu. W każdej klinice pacjentów przyjmuje tylko jeden psychiatra i to zaledwie raz w tygodniu przez 4 – 6 godzin.

Zdaniem radnych, udostępnienie leczenia psychiatrycznego i poradnictwa psychologicznego to nie tylko właściwa decyzja z punktu widzenia moralnego i humanitarnego, ale również dobra inwestycja, która zmniejszy liczbę interwencji policyjnych w konfliktach z udziałem psychicznie chorych.

Radny Jason Ervin stwierdził, że na potrzebę reformy miejskiego systemu opieki zdrowia psychicznego wskazują liczne incydenty z udziałem policji i osób o zaburzonej psychice.

Ervin przypomniał, że zastrzelony niedawno przez policjanta 19-letni Quintonio LeGrier, zmagający się z chorobą psychiczną, dzwonił trzy razy pod numer 911 prosząc o pomoc, ale został zignorowany przez dyspozytorkę.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło nad ranem 26 grudnia 2015 r. w West Garfield Park na południu miasta. Quintonio LeGrier, student inżynierii na Uniwersytecie Northern Illinois, przebywał na przerwie międzysemestralnej w domu ojca, gdy doszło do konfliktu. Policja przybyła na miejsce po telefonie ojca. Lokatorka budynku, 55-letnia Betty Jones, została zastrzelona przez policjanta, gdy otwierała mu drzwi. Chwilę później, również w pobliżu wejścia do budynku, w okolicy 4700 W. Erie Street, został zastrzelony Quintonio LeGrier.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*