Illinois obchodzi Dzień Pułaskiego

Jak co roku w pierwszy poniedziałek marca w stanie Illinois obchodzony jest Dzień Pułaskiego. Święto ustanowione w 1986 roku przez ówczesnego gubernatora Jamesa R. Thomsona, ma przypominać „polskiego i amerykańskiego bohatera”. Pułaski, jeden z dowódców i marszałek, uważany jest za bohatera wojny o niepodległość USA, nazywany jest też ”ojcem amerykańskiej kawalerii”.

fot.Chicago Tribune/ Obchody Dnia Pułaskiego w Muzuem Polskim w Ameryce
fot.Chicago Tribune/ Obchody Dnia Pułaskiego w Muzuem Polskim w Ameryce

Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera.  Trzy lata temu Kongres USA przyznał mu honorowe obywatelstwo amerykańskie.

W latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779).

Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

Centralne uroczystości upamiętniające Kazimierza Pułaskiego odbyły się tradycyjnie w Muzeum Polskim w Ameryce. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miejskich, stanowych oraz polonijnych organizacji.

Z okazji Pulaski Day zamknięte są szkoły w Chicago i na wielu przedmieściach, nie pracują biblioteki, nieczynne są urzędy stanowe i miejskie, nie są wywożone śmieci. Urząd Pocztowy pracuje normalnie, podobnie jak większość banków i instytucji finansowych; normalnie płacimy także za parkingi.

Komunikacja miejska i podmiejska kursują według zwykłych rozkładów jazdy.

mp


Categories: Chicago

Comments

  1. klim z chicago
    klim z chicago 5 marca, 2012, 18:11

    obchodzi, ale bokiem

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*