Przez marihuanę można stracić dotowane mieszkanie CHA

Przez marihuanę można stracić dotowane mieszkanie CHA

Mieszkańcy budynków subsydiowanych przez miasto nie będą mogli używać marihuany w swoich mieszkaniach nawet po wejściu w życie jej legalizacji. Zakaz dotyczyć będzie marihuany rekreacyjnej, jak i do celów medycznych.

Chicagowska agencja ds. mieszkalnictwa (CHA) powiadamia 67 tys. rezydentów korzystających z dopłat do mieszkań, że wchodzące 1 stycznia 2020 r. nowe prawo legalizujące marihuanę w stanie Illinois, nie będzie obowiązywać w ich lokalach. Agencja tłumaczy, że korzysta z pieniędzy od rządu i musi stosować się do prawa federalnego, zgodnie z którym używanie marihuany jest nielegalne. Prawo federalne zalicza marihuanę do narkotyków (Schedule 1 drug) tej samej kategorii co heroina.

Mieszkańcy, którzy złamią te przepisy i będą używać marihuanę w mieszkaniach CHA, mogą stracić dotacje. Zakaz szczególnie uderza w osoby, które korzystają z programu medycznej marihuany dostępnej w Illinois od 2014 roku.

Kate Walz, wiceprezes Shriver Center on Poverty Law, organizacji zajmującej się prawem osób żyjących w ubóstwie, powiedziała, że rezydenci dotowanych przez CHA mieszkań zostali wyjęci spod prawa, które będą mieli wszyscy inni w Illinois.

Zakaz uderzy w największym stopniu w osoby chore i dotknięte niepełnosprawnością.„Marihuana jest często jedynym środkiem uśmierzającym ból, z którego korzystają chore osoby uczulone na niektóre rodzaje leków” – powiedziała Mary Rosenberg, prawnik z Access Living, organizacji stojącej na straży praw obywatelskich.

„To niesprawiedliwe, aby nie pozwalać tym ludziom korzystać z niej, głównie dlatego, że są biedni i mieszkają w subsydiowanych mieszkaniach” – dodała.

Stanowa posłanka Kelly Cassidy, demokratka z Chicago, uważa, że duża część problemu sprowadza się do federalnej regulacji marihuany. Tak długo jak jej posiadanie, produkcja i dystrybucja, będzie traktowana jako przestępstwo federalne, ludzie mieszkający w finansowanych ze środków federalnych mieszkaniach socjalnych, którzy będą zażywać marihuany, będą narażeni na eksmisję.

Mieszkańcy Illinois w wieku 21 lat i starsi od 1 stycznia 2020 r. będą mogli nabyć jednorazowo i posiadać uncję marihuany (30 gramów) albo 5 gramów koncentratu marihuany, czy 500 miligramów THC w produktach typy żelki, cukierki czy nalewki. Stanowi ustawodawcy ciągle dopracowują przepisy dotyczące korzystania z marihuany w miejscach publicznych.

(tos)

fot.DANIEL KARMANN/EPA/Wikipedia/Pixabay.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*