Przemówienie prezydenta przerwane przez burzę

Przewidziana na dzisiaj przemowa prezydenta Baracka Obamy na Cmentarzu Narodowym Abrahama Lincolna w Elwood z okazji Dnia Pamięci Narodowej została przerwana przez gwałtowną burzę z piorunami i silny deszcz. Wcześniej prezydent zdołał złożyć pamiątkowy wieniec na grobie poległych.

fot. AP/ Prezydent zmuszony był odwołać uroczystość na cmentarzu wojskowym w Elwood w Illinois

Barack Obama, trzymając kurczowo parasol w ręku, w strugach deszczu, wezwał uczestników uroczystości, aby schronili się w samochodach i autobusach i sam odwołał ceremonię tłumacząc tę decyzję troską o bezpieczeństwo przybyłych, zwłaszcza najmłodszych.

Sierżant Armii Amerykańskiej, Matthew Burleson oświadczył, że ostateczna decyzja o odwołaniu uroczystości została podjęta przez samego prezydenta, którego nie chciał narażać na niebezpieczeństwo tysięcy przybyłych ludzi.

W ramach rekompensaty za niefortunne wydarzenia dzisiejszego dnia, Barack Obama postanowił odwiedzić rodziny żołnierzy w autobusach. 

Ostatni poniedziałek maja jest tradycyjnie obchodzony w USA jako Memorial Day czyli Dzień Pamięci Narodowej. W tym dniu obywatele wspominają żołnierzy amerykańskich poległych na różnych frontach, w różnych zakątkach świata. Na dzisiejsze obchody przybyły rodziny żołnierzy poległych na frontach w Iraku i Afganistanie. Jedna z matek, Judi Sutter, której syn zginął podczas walk w Iraku, miała na sobie koszulkę ze zdjęciem ukochanego dziecka, a na szyi jego  żołnierski identyfikator.

Decyzja Baracka Obamy o tym, aby wziąć udział w uroczystościach Dnia Pamięci Narodowej na cmentarzu w Illinois, zamiast na słynnym cmentarzu narodowym Arlington podzieliła opinię publiczną. Zdaniem niektórych środowisk, prezydent zlekceważył tym samym rodziny osób, które poległy lub nadal walczą w Afganistanie. Senator Dick Durbin wystąpił w obronie decyzji Baracka Obamy przekonując, że „przesłanie prezydenta dotrze do wszystkich zakątków świata”, bez względu na miejsce, gdzie zostanie ono wygłoszone.

Barack Obama spędził w Chicago wraz z rodziną ostatnie kilka dni. O 15.30 Prezydencki samolot Air Force One odleci z lotniska O’Hare do Waszyngtonu.

AS (CBN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*