Przełom w procesie Blago. Wyrok w każdej chwili

Ława przysięgłych w procesie korupcyjnym byłego gubernatora Roda Blagojevicha i jego brata Roberta jest bliska ogłoszenia werdyktu. We wtorek po południu sędziowie przysięgli złożyli u sędziego prowadzącego sprawę zapytanie, w jaki sposób mają wypełnić druk zawierający orzeczenie.

fot.NBC/ Los Roda Blagojevicha spoczywa w rękach ławy przysięgłych

Sędzia James Zagel udzielił ławnikom stosownych instrukcji a oskarżonym poradził aby znajdowali się w miejscu oddalonym od gmachu sądu nie dalej niż 30 minut drogi.

Werdykt w sprawie byłego gubernatora i jego brata poznamy najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dni. Wszystko wskazuje na to, że ławie przysięgłych udąło się osiągnąć consensus tylko w odniesieniu do kilku zarzutów ciążących na Rodzie Blagojevichu. W minionym tygodniu ławnicy zasygnalizowali, że werdykt uzgodnili w kwestii dwóch, spośród 24 punktów aktu oskarżenia.

Brak jednomyślności był także przedmiotem zapytania, które wpłynęło do sędziego we wtorek. Ławnicy chcieli wiedzieć w jaki sposób wypełnić formularze zawierające orzeczenie w przypadku, kiedy sędziowie przysięgli mają różne stanowiska na temat poszczególnych punktów aktu oskarżenia.

Nawet jeżeli ławnikom nie uda się wypracować jednolitego stanowiska w odniesieniu do wszystkich zarzutów, mogą oni zakończyć prace i przekazać swój werdykt sędziemu.

Sędziowie przysięgli poprosili także sędziego o udostępnienie im treści przysięgi jaką złożyli rozpoczynając obrady. Sędzia James Zagel przekazał im stosowne dokumenty.

Prawnicy oskarżonych są zgodni, że werdykt jest blisko. Michael Ettinger, który reprezentuje Roberta Blagojevicha uważa, że sprawa jest już przesądzona i brakuje jedynie podpisu na orzeczeniu sądu, które poznamy już dzisiaj.

Prawnik Roda Blagojevicha, Sheldon Sorosky uważa jednak, że choć werdykt rzeczywiście jest blisko, to zapadnie on dopiero przed końcem tygodnia.

Rod Blagojevich został aresztowany przez agentów FBI 8 grudnia 2008 roku. Jeszcze tego samego dnia federalny prokurator generalny stanu Illinois Patrick Fitzgerald przedstawił długą listę zarzutów korupcyjnych ciążących na polityku. Według prokuratury gubernator próbował wynegocjować dla siebie jak najwyższą sumę pieniędzy w zamian z senacką nominację. To właśnie Blagojevich miał wyznaczyć następcę Baracka Obamy na Kapitolu. Gubernator został usunięty ze stanowiska w styczniu 2009 roku.

Akt oskarżenia liczy w sumie 24 punkty. Jeżeli były gubernator uznany zostanie winnym grozi mu 415 lat więzienia i grzywna w wysokości do 6 milionów dolarów.

MNP (CBN, inf.wł)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*