Przeciw niskim zarobkom i zamykaniu szkół

Protesty w śródmieściu Chicago

W środę rano przed stacją Union zebrali się strajkujący pracownicy restauracji szybkiej obsługi oraz handlu detalicznego, domagając się godziwych zarobków, które zapewniłyby utrzymanie im oraz ich rodzinom. 

Protest uczniów przed siedzibą kuratorium CPS fot.: abc.tv

Protest uczniów przed siedzibą kuratorium CPS fot.: abc.tv

Strajkujący pracownicy McDonald’s, Dunkin’ Donuts, Subway´u, Macy’s, Sears´a i Victoria’s Secret domagają się zarobków powyżej 8,25 dol., czyli powyżej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Illinois – oświadczyli przedstawiciele Workers Organizing Committee of Chicago.

Organizatorzy protestu powiedzieli mediom, że tak niskie zarobki prowadzą do ubóstwa i bezdomności, dlatego wielu pracowników musi być zatrudnionych na dwóch lub nawet trzech etatach, by utrzymać się przy życiu.

Swoją akcję prowadzą pod hasłem „Walczymy o 15”, (Fight for 15), domagając się podniesienia stawek godzinowych do przynajmniej 15 dolarów.

Członkowie Workers Organizing Committee of Chicago stwierdzili, że osoba samotna wychowująca dziecko powinna zarabiać 21 dol. na godzinę, by mogła opłacić podstawowe potrzeby życiowe takie jak czynsz i odzież.

Uczniowie chicagowskich liceów publicznych protestowali w śródmieściu przeciwko planowanemu przez kuratorium CPS zamknięciu ponad 50 szkół. Licealiści zgromadzili się przed siedzibą kuratorium przy 125 South Clark, przed posiedzeniem Chicagowskiej Rady Szkolnej.

Wielu z młodych demonstrantów było uczniami11 klasy, którzy na znak protestu nie wzięli udziału w środowych obowiązkowych testach stanowych PSAE. Ich zaliczenie jest warunkiem koniecznym ukończenia liceum i ubiegania się o przyjęcie na studia.

Organizatorzy demonstracji oświadczyli, że uczniowie mają prawo protestować na mocy Pierwszej Poprawki do Konstytucji.

Uczestnicy protestu mieli dostarczyć CPS list potępiający plan likwidacji szkół.

Jak wielokrotnie informowaliśmy, kuratorium uzasadnia swoją decyzję niedostatecznym wykorzystaniem budynków szkolnych w rezulacie zmniejzenia się liczby uczniów, a także słabym poziomem nauczania.

W całym mieście odbywają się przesłuchania publiczne w tej sprawie.

 (ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*