Protesty przeciwko dekretowi Trumpa

Protesty przeciwko dekretowi Trumpa

W związku z prezydenckim dekretem zakazującym wjazdu obywatelom siedmiu krajów zamieszkałych głównie przez muzułmanów, na chicagowskim lotnisku O’Hare protestowały w weekend setki osób. Wśród demonstrantów byli lokalni aktywiści i politycy.

Na mocy podpisanego w piątek dekretu prezydenta Trumpa, w sobotę na O’Hare zatrzymano 18 osób pochodzących z krajów objętych dekretem. W ciągu weekendu liczba zatrzymanych przekroczyła 50 osób.

Zatrzymania wywołały protesty; setki osób demonstrowały na lotnisku przeciwko antyimigracyjnej polityce nowego gospodarza Białego Domu. Protestowali m.in. przedstawiciele organizacji imigranckich i broniących praw człowieka oraz lokalni politycy, wśród nich burmistrz Chicago Rahm Emanuel. W tłumie demonstrantów znaleźli się chicagowscy prawnicy, oferujący pomoc prawną zatrzymanym i ich rodzinom.

28 stycznia wieczorem sędzia federalny wydała orzeczenie zabraniające deportacji osób objętych prezydenckim dekretem. Zdaniem sędzi wydalenie z kraju na podstawie dekretu jest łamaniem praw zatrzymanych podróżnych. Po opublikowaniu tego orzeczenia osoby zatrzymane na lotnisku O’Hare zostały zwolnione. 29 stycznia prokuratorzy generalni 16 stanów i Dystryktu Columbia zapowiedzieli zaskarżenie prezydenckiej decyzji do sądów.

W poniedziałek, 30 stycznia na O’Hare było już spokojniej, ale wciąż przebywali tam adwokaci specjalizujący się w prawie imigracyjnym, którzy za darmo oferowali pomoc osobom nie wpuszczonym na teren USA.

Antyimigracyjny dekret Trumpa spotkał się z falą krytyki polityków, organizacji społecznych, mediów i organizacji religijnych. Kardynał Blase Cupich nazwał wprowadzenie dekretu „ciemnym momentem amerykańskiej historii”. – Cały świat patrzy, jak odwracamy się od naszych amerykańskich wartości” – powiedział kardynał.
(gd)
Protest na Terminalu 5 na lotnisku O’Hare, fot.Jacek Boczarski

Categories: Chicago

Comments

 1. Aga
  Aga 30 stycznia, 2017, 17:00

  Co za banda idiotow!!!

  Reply this comment
 2. Aga
  Aga 30 stycznia, 2017, 17:35

  Co za idiota pomylilam sie Musze leciec bo bialy van czeka na mnie

  Reply this comment
 3. Kasia
  Kasia 30 stycznia, 2017, 18:10

  Idioci to malo powiedziane ale Trump da sobie z nimi rade!

  Reply this comment
 4. Kasia
  Kasia 30 stycznia, 2017, 19:30

  Bardzo smieszne aga chociaz pracuje a ci idioci spaceruja po lotnisku!

  Reply this comment
 5. Obywatel
  Obywatel 30 stycznia, 2017, 22:21

  Sad to wszysko wyrzuci do kosza wkrotce Nie mozna dyskryminowac ludzi ze wzgledu na religie Polecam konstytucje USA

  Reply this comment
 6. Ezy
  Ezy 31 stycznia, 2017, 10:27

  Niedługo będziecie się śmiać, a jeszcze mniej podziwiać Trumpa, gdy wam dobierze się do tyłków. W Kongresie padła propozycja sprawdzenia wszystkich imigrantów, którzy przybyli tu na wizach turystycznych i bezprawnie pozostali. Cel? Deportacje! Nie tylko Meksykanów.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*