Propozycja burmistrza: większe kary dla kierowców i rowerzystów

Kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na rowerzystów i rowerzyści, którzy nie przestrzegają przepisów drogowych będą płacili wyższe mandaty, jeśli rada miejska zatwierdzi rozporządzenie projektu burmistrza.

fot. Wikimedia

fot. Wikimedia

Proponowane przez burmistrza Rahma Emanuela przepisy postulują w przypadku rowerzystów mandaty od 50 do 200 dol., a nie jak dotąd 25 dolarów.

Dwukrotnie – do 1 000 dol. – zwiększyłyby się kary dla kierowców, którzy otwierają drzwi nie zwracają uwagi na przejeżdżających rowerzystów.

W miarę jak w Chicago stają się coraz bardziej popularne rowery, rośnie liczba wypadków, w tym również zakończonych śmiercią, spowodowanych uderzeniem drzwi samochodu w przejeżdżającego rowerzystę. Tego rodzaju wypadki określane są jako dooring.

W ubiegłym roku w Chicago odnotowano około 1 700 wypadków rowerowych, z czego 250 typu dooring.

Ponadto burmistrz Emanuel proponuje podwojenie – do 300 dol. – kary za otwarcie drzwi samochodu w ruchu ulicznym.

Władze miasta Chicago rozpoczynają kampanię uświadamiającą dla kierwoców, pasażerów taksówek i rowerzystów, której celem jest prewencja dooring-u. Odpwiednie nalepki projektu firmy MINIMAL zostaną umieszczone na wszystkich chicagowskich taksówkach.

Pracownik tej firmy został zabity w ubiegłym roku przez ciężarówkę w śródmieściu, gdy jechał na rowerze i nagle skręcił próbując uniknąć otwierających się drzwi samochodu osobowego.

 (ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*