Prokuratura o Blagojevichu: nie zasługuje na skrócenie wyroku

fot.US Marshals

fot.US Marshals

Planowane w przyszłym miesiącu przesłuchanie apelacyjne raczej nie przyniesie skrócenia wyroku byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha. Prokuratura twierdzi, że Blagojevich nie zasługuje na złagodzenie kary, ponieważ prezentuje “kompletny brak odpowiedzialności za popełnione przestępstwa”.

Były gubernator Illinois Rod Blagojevich stanie w przyszłym miesiącu przed komisja apelacyjną licząc na skrócenie wyroku z 14 do pięciu lat. Blagojevich odsiaduje wyrok za przestępstwa korupcyjne, w tym za próbę sprzedaży miejsca w amerykańskim senacie zwolnionego przez Baracka Obamę.

Były polityk nie może liczyć na przychylność prokuratury. Jej przedstawiciele w piśmie skierowanym do sądu apelacyjnego odnieśli się do niedawnych stwierdzeń byłego gubernatora: “Muszę kontynuować walkę, stawką jest wyłącznie przestrzeganie prawa”. Zdaniem prokuratury słowa te świadczą o kompletnym braku skruchy i odrzuceniu odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. “W związku z brakiem akceptacji popełnionych czynów, trudno uznać, że nastąpiła rehabilitacja skazanego, w związku z czym nie zasługuje on na złagodzenie kary” – napisała w liście do sądu prokurator Debra Riggs Bonamici.

Rod Blagojevich odsiaduje wyrok 14 lat pozbawienia wolności w więzieniu w Kolorado. Na nadchodzącej rozprawie apelacyjnej jego prawnicy przedstawią 114 stron dokumentów, w tym listy od współwięźniów byłego gubernatora, którzy określają go jako skromnego i inteligentnego człowieka, spędzającego czas w więzieniu na czytaniu, bieganiu i dbaniu o kondycję fizyczną.

Podczas ubiegłorocznej apelacji wniosek o skrócenie kary dla Blagojevicha został odrzucony. Sąd nie dopatrzył się żadnych uchybień proceduralnych świadczących na korzyść byłego gubernatora i utrzymał wydany w 2011 r. wyrok.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*