Profesor stracił pracę za rasistowskie komentarze

Profesor stracił pracę za rasistowskie komentarze

Rada powiernicza University of Illinois po głosowaniu zadecydowała, że kontrowersyjny profesor Steven Salaita nie otrzyma stanowiska wykładowcy tej uczelni. Sprzeciw wobec werdyktu wyraził tylko jeden członek rady.

Przed głosowaniem rektor Phyllis Wise poparła swe wcześniejsze zalecenia o odmowie zatrudniania Salaity, jednak obiecała „wysłuchanie głosów innych i podjęcie pełnej współpracy z kadrą profesorską, by utrzymać jedność kampusu”.

Po głosowaniu słychać było z galerii dla widzów krzyki: „Wstydźcie się”.

W obronie Salaity głosował jedynie James Montgomery, absolwent i prawnik uczestniczący w procesach w sprawach karnych i w obronie praw cywilnych.

Kontrowersje wokół prof. Salaity  powstały latem tego roku, gdy w mediach społecznościowych wykładowca prowadził ostrą krytykę działań Izraela w Strefie Gazy.

W dyskusji przed rozpoczęciem posiedzenia rady, mówcy występowali zarówno w obronie, jak i przeciwko zatrudnieniu Salaity na uczelni. Profesor miał rozpocząć wykłady o historii Indian amerykańskich na kampusie Urbana-Champaign 16 sierpnia, jednak wcześniej interweniowała rektor Wise zawieszając profesora.

Prawnik wykładowcy wcześniej zapowiadał, że w razie niezatrudnienia, Salaita „podejmie odpowiednie działania prawne”. (ak)

Na zdjęciu: Steven Salaita fot.twitter

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*