Prezentujemy kandydatów startujących w wyborach 4 listopada. Sekretarz stanowy

Prezentujemy kandydatów startujących w wyborach 4 listopada. Sekretarz stanowy

We wtorek 4 listopada odbędą się w Illinois wybory powszechne do władz federalnych, stanowych i powiatowych. Dla wygody naszych Czytelników podajemy informacje o kandydatach i ich programach. Przypomnijmy, że już można wziąć udział we wczesnym głosowaniu (do 2 listopada) lub  głosować korespondencyjnie (podanie można złożyć do 30 października).

Sekretarz stanowy (Illinois Secretary of State)

O urząd sekretarza stanowego ubiega się trzech kandydatów: demokrata (D) Jesse White, który zmierzy się z republikaninem (R)  Michaelem Websterem  i libertarianinem (L) Christopherem Michelem.

Jesse White  fot. Daniel X. O'Neil/Wikimedia

Jesse White fot. Daniel X. O’Neil/Wikimedia

Jesse White (D) już po raz piąty ubiega się o urząd sekretarza stanu Illinois. Choć 79-latek myślał ostatnio o emeryturze, to jednak postanowił jeszcze raz kandydować, by – jak twierdzi – dokończyć rozpoczęte podczas czwartej kadencji inicjatywy. Zanim w 1998 r. po raz pierwszy wygrał urząd sekretarza stanowego, sprawował inne urzędy stanowe oraz zasiadał w parlamencie stanowym. Jako sekretarz stanowy był pomysłodawcą wielu przepisów kodeksu drogowego. Dzięki niemu zaostrzone zostały przepisy dotyczące niepełnoletnich kierowców oraz zmotoryzowanych zatrzymanych za jazdę w stanie nietrzeźwym. Prowadził też starania o zakaz używania gadżetów elektronicznych podczas jazdy.

Jesse White jest absolwentem State Alabama University. Przed rozpoczęciem kariery politycznej, przez ponad 30 lat pracował w chicagowskim szkolnictwie publicznym jako nauczyciel i administrator. Wcześniej był spadochroniarzem w Siłach Powietrznych USA. Był gimnastykiem-akrobatą i trenerem koszykówki i baseballa. Założona przez White’a drużyna akrobatyczna (Jesse White Tumbling Team)  poprzez sport wychowuje trudną afroamerykańską młodzież oraz toruje jej drogę do edukacji i zdobycia zawodu. Czarnoskóry polityk jest członkiem Związku Narodowego Polskiego.

 

Mike Webster fot.Facebook

Mike Webster fot.Facebook

Michael Webster (R) jest prawnikiem i dyplomowanym księgowym. Od 1991 r. prowadzi własną firmę księgowości. Wcześniej pracował jako specjalista ds. podatków w firmie Arthur Andersen and Co.  Społecznie sprawuje urząd przewodniczącego lokalnej rady szkolnej, by poprawić poziom edukacji w okręgu szkolnym nr 63 w Darien. Na to stanowisko został po raz pierwszy wybrany w 2005 r. i od tamtej pory wygrywa wszystkie reelekcje. Jest absolwentem University of Illinois w Urbana-Champaign i DePaul University w Chicago. Wraz z żoną i czterema córkami mieszka w Hinsdale na przedmieściach Chicago.

Mike Webster obiecuje wyborcom, że przekształci biuro sekretarza stanowego w najbardziej przejrzystą i efektywną instytucję w Illinois. Uważa, iż biuro sekretarza powinno być również rzecznikiem interesów firm tworzących miejsca pracy, ponieważ jest to agencja, w której przedsiębiorstwa muszą zarejestrować siebie i swoich lobbystów. Przyrzeka, że będzie lojalny wobec społeczeństwa i wyborców, i nie będzie służył prywatnym, partykularnym interesom.

Christopher Michel fot.Facebook

Christopher Michel fot.Facebook

Christopher Michel (L) jest właścicielem małej firmy i ojcem trojga małych dzieci (wkrótce urodzi się czwarte). Mieszka z rodziną w Romeoville. Twierdzi, że jest jedynym kandydatem na sekretarza stanowego, który zlikwiduje biurokrację  w tym urzędzie oraz przeszkody, które hamują rozwój przedsiębiorczości w Illinois. Bierze udział w wyborach, ponieważ sprzeciwia się podwyżkom podatków, aktualnej polityce finansowej oraz ograniczaniu swobód obywatelskich. (ao)

Categories: Chicago, Wybory 2014

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*