Prestiżowa nagroda dla Rogera Eberta

Prestiżowa nagroda dla Rogera Eberta

Uniwersytet Illinois uhonorował pośmiertnie krytyka filmowego Rogera Eberta, przyznając mu nagrodę za osiągnięcia całego życia. Prestiżową Illinois Prize for Lifetime Achievement in Journalism odebrała wdowa, Chaz Ebert, informuje PRNewswire.

Roger Ebert fot.Sound Opinions/Wikimedia

Roger Ebert fot.Sound Opinions/Wikimedia

Ebert, jeden z najbardziej cenionych krytyków filmowych, jest pierwszym absolwentem Uniwersytetu Illinois i siódmym dziennikarzem, który otrzymał tę nagrodę. Jest również laureatem Nagrody Pulitzera.

Wszyscy wykładowcy wydziału dziennikarstwa UI głosowali za przyznaniem mu nagrody.

Urodzony w Urbanie w stanie Illinois Ebert ukończył studia na Uniwersytecie Illinois w 1964 r. Trzy lata później zaczął pisać recenzje filmowe w „Chicago Sun-Times” i robił to przez 46 lat, do śmierci w kwietniu 2013 roku.

W 1999 r. zapoczątkował Roger Ebert’s Overlooked Film Festival, znany obecnie jako Eberfest, organizowany co roku w kwietniu przez uniwersytet w Champaign-Urbana.

W tym roku festiwal zostanie otwarty 23 kwietnia pokazem nowego filmu dokumentalnego „Life Itself” Steve’a Jamesa. Film został oparty na wspomnieniowej książce Eberta pod tym samym tytułem.

(kc)

Categories: Chicago, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*