Preckwinkle wzywa radnego Burke’a do ustąpienia

Preckwinkle wzywa radnego Burke’a do ustąpienia

Szefowa rady powiatu Cook i kandydatka na burmistrza, Toni Preckinkle wezwała radnego Eda Burke’a do ustąpienia ze stanowiska. Zapowiedziała też, że zwróci 116 tys. dol., które otrzymała w przeszłości od oskarżonego o korupcję radnego.

Toni Preckinkle, szefowa rady powiatu Cook oraz kandydatka na burmistrza Chicago, w zdecydowanym tonie wezwała radnego Eda Burke’a do ustąpienia ze stanowiska. Preckwinkle – kierująca demokratami w powiecie Cook, w niedzielę wieczorem zawiadomiła liderów Partii Demokratycznej o postępowaniu, jakie toczy się przeciwko radnemu Edowi Burke’owi. Poinformowała też o usunięciu Eda Burke’a ze stanowiska przewodniczącego demokratycznej komisji powiatowej ds. mianowania kandydatów na sędziów (Judicial Slating Committee).

Preckinkle, która w przeszłości korzystała z dotacji wyborczych pochodzących od radnego Burke’a, a w swoim biurze zatrudnia jego syna, poinformowała, że zwróci 116 tys. dol. przekazane przez radnego na jej fundusz polityczny. Skrytykowała również swoich rywali w wyścigu o fotel burmistrza, Susanę Mendozę, Gery’ego Chico i Billa Daleya, w związku z ich bliskimi koneksjami ze skompromitowanym radnym.

Edward Burke, najbardziej wpływowy i o najdłuższym stażu radny chicagowski, został formalnie oskarżony o próbę szantażu i wymuszenia korzyści dla swojej kancelarii adwokackiej. Wystosowanie oficjalnych zarzutów korupcji przez władze federalne w czwartek, 3 stycznia sfinalizowało kilkumiesięczne spekulacje co do przyczyny rewizji w biurach radnego przeprowadzonej przez agentów FBI.

75-letni Burke, który w radzie miasta zasiada od 50 lat, ubiega się o 13. kadencję radnego w 14. okręgu miejskiego na południu Chicago.
(gd, ao)

Na zdjęciu: Toni Preckwinkle fot.Toni for Chicago

Categories: Chicago, wybory 2019

Comments

  1. dosmucacz
    dosmucacz 7 stycznia, 2019, 16:26

    Najlepsze rozwiązanie dla Chicago, to zbiorowe ustąpienie ze stanowisk całej demokratyczno-związkowej „elity”. Pojedyńcze ustąpienia nie mają żadnego znaczenia.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*