Pożar w budynku starej poczty głównej

Pożar w budynku starej poczty głównej

Ogień, który pojawił się na 15 piętrze opuszczonej chicagowskiej poczty głównej, postawił jednostki straży pożarnej w stan najwyższego pogotowia. Dym wydobywający się z opuszczonego od lat budynku w poniedziałek rano zasłonił panoramę śródmieścia.

Według wstępnych ustaleń ogniem zajęłą się drewniana paleta znajdująca się na 15 piętrze budynku, gdzie strażacy znaleźli także siennik i nagromadzone śmieci. Nie ma rannych.

O planach zagospodarowania pustostanu mieszkańcy Chicago słyszą od lat. W lutym tego roku władze miejskie poinformowały, że jeśli deweloper Bill Davies nie zacznie wdrażać projektu inwestycyjnego, przejmą historyczny budynek, który od 20 lat stoi pusty.

Budynek dawnej poczty stojący “okrakiem” ponad autostradą Congress Parkway został zakupiony przez Daviesa w 2009 r. za 24 mln dolarów. Jego plany obejmowały początkowo renowację starych i budowę nowych budynków, łącznie ze 120-piętrowym wieżowcem, najwyższym na zachodniej półkuli.

Sporządzony po kilku latach nowy projekt był nieco skromniejszy. Przewidywał 10 mln stóp kwadratowych nowych konstrukcji, w tym biura, hotele, sklepy i mieszkania.

Przed 2 laty władze zatwierdziły wstępnie plan Daviesa, przypominając, że gmach jest jednym z symboli miasta. Równocześnie ostrzegły, że jeśli wkrótce plan przebudowy nie zacznie wchodzić w fazę realizacji, burmistrz Rahm Emanuel może rozpatrzyć inne opcje.

(mb, ak)

Na zdj. budynek starej poczty głównej fot.Google Map

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*