Powolny start wydawania praw jazdy dla nieudokumentowanych

Powolny start wydawania praw jazdy dla nieudokumentowanych

Od wtorku Illinois stał się największym stanem w kraju, który wydaje tymczasowe prawa jazdy imigrantom o statusie bezwizowym. W biurach sekretarza stanu nie ma na razie długich kolejek.

prawo_jazdy2

fot.LinksmanJD/Flickr/Secretary of State

Początkowo w ramach pilotażowego programu przyjmuje się zaledwie sześciu aplikantów dziennie i to po wcześniejszym umówieniu, w dwóch wyznaczonych do tego celu placówkach.

Przedstawiciele Departamentu Komunikacji zapowiadają, że do połowy grudnia liczba aplikantów przyjmowanych każdego dnia wzrośnie do 39 także w dwóch kolejnych biurach: na zachodzie miasta przy 5301 W. Lexington Ave. i w stolicy stanu Springfield przy 2701 S. Dirksen Pkwy. Od połowy grudnia aplikanci będą mogli zamawiać styczniowe wizyty ogółem w 36 biurach na terenie całego stanu.

− Wolimy działać ostrożnie i powoli, by w styczniu cały proces mógł nabrać tempa − wyjaśnia Lisa Grau, menedżer programu Tymczasowych Praw Jazdy dla Obcokrajowców w biurze sekretarza stanowego Jesse’go White’a.

Wiadomo już, że zapotrzebowanie na tymczasowe prawa jazdy jest duże. Do poniedziałku przyjęto 5,5 tys. zamówień na przeprowadzenie testów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy; będą się one odbywać się w placówce na zachodzie miasta, w Springfield i przy 5401 N. Elston Ave. oraz w Bloomington. Gorąca linia telefoniczna udziela każdego dnia ok. 10 tys. dzwoniących informacji o możliwości uzyskania tymczasowego dokumentu.

Ocenia się, że o tymczasowe prawa jazdy ubiegać się będzie przynajmniej 25 tys. mieszkających w Illinois imigrantów o bezwizowym statusie.

− Bądźcie cierpliwi. Czas nie ucieka − apelowała menedżer Grau czekających przed biurem w Springfield.

Illinois dołączy do zaledwie trzech stanów − Waszyngtonu, Newady i Nowego Meksyku − wydających nieudokumentowanym uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Z grupy tej nasz stan jest największy. Dlatego też Dave Druker, rzecznik biura sekretarza stanowego ostrzega, że „praktycznie nie ma precedensu, który można naśladować”.

Nieudokumentowani nie mogą zgłaszać się po prawa jazdy bez umówienia wcześniejszej wizyty, którą można zamówić pod nr tel. (855) 236-1155 lub na portalu www.cyberdriveillinois.com. Aplikanci muszą przedstawić dokumenty potwierdzające zamieszkanie w Illinois przynajmniej od 12 miesięcy oraz dokumenty z imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia i aktualnym adresem.

Przed otrzymaniem dokumentu wszyscy ubiegający się muszą zdać egzamin teoretyczny, zdać test praktycznej nauki jazdy oraz pozytywnie przejść badania wzroku. Egzamin teoretyczny można zdawać w języku polskim, hiszpańskim, chińskim i koreańskim. Aplikanci mają prawo przyjść z własnym tłumaczem, choć władze zapewniają, że na miejscu będą obecni pracownicy mówiący jednym z czterech wymienionych języków.

Tymczasowe prawa jazdy dla nieudokumentowanych imigrantów będą opatrzone takim samym fioletowym paskiem, jak dokumenty dla obcokrajowców przebywających w USA z aktualną wizą. Ich ważność ustalono na trzy lata.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*