Powiat McHenry zarabia na nielegalnych imigrantach

Powiat McHenry zarabia na nielegalnych imigrantach

Powiat McHenry tylko w 2018 r. zarobi ponad 10 mln dol. na przetrzymywaniu w areszcie imigracyjnym nielegalnych imigrantów. Za każdego więźnia imigracyjnego powiat otrzymuje od rządu 95 dol. dziennie.

Powiat McHenry w 2005 r. podpisał umowę z federalną agencją U.S. Immigration and Custom Enforcement (ICE), a następnie w roku 2014 przedłużył kontrakt na wynajmowanie miejsc w więzieniu powiatowym w celu przetrzymywania więźniów imigracyjnych. Na mocy umowy ICE płaci władzom powiatu McHenry 95 dol. dziennie za każdego aresztowanego i przetrzymywanego nielegalnego imigranta. Dodatkowo powiat zarabia na transporcie więźniów imigracyjnych; w zeszłym roku z federalnych funduszy przeznaczono na ten cel 450 tys. dol.

W 2017 roku powiat McHenry zarobił na przetrzymywaniu więźniów imigracyjnych 8,3 mln dol., a za rok 2018 suma ta wyniesie ponad 10 mln dol. Obecnie w więzieniu powiatu McHenry przebywa 270 nielegalnych imigrantów.

Krytycy lukratywnego kontraktu pomiędzy władzami powiatowymi i ICE podkreślają, że tego typu umowy służą głównie generowaniu profitów opartych na pieniądzach podatników. Obrońcy kontraktu twierdzą, że jest on zgodny z prawem, a dzięki funduszom federalnym w powiecie McHenry tworzone są miejsca pracy.
(gd)

fot.ICE.org

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*