Powiat Cook podwyższy podatek od sprzedaży?

Rada Powiatu Cook fot.Cook County Government Facebook

Rada Powiatu Cook fot.Cook County Government Facebook

Prezes Rady Powiatu Cook  proponuje podwyżkę podatku od sprzedaży, by uzyskać fundusze na emerytury pracowników administracji powiatu.

Prezes rady powiatu Toni Preckwinkle próbuje przekonać członków tej rady, by zatwierdzili jednoprocentową podwyżkę podatku obrotowego, co pozwoli sprostać zobowiązaniom emerytalnym i zbilansować budżet powiatu, w którym aktualnie są deficyty.

Prezes Preckwinkle prowadzi rozmowy z członkami rady próbując ich przekonać o słuszności swego planu i zdobyć głosy potrzebne  do jego zatwierdzenia.

Przypomnijmy, że w 2010 r. Preckwinkle podczas swej kampanii wyborczej deklarowała likwidację 1-procentowej podwyżki podatku obrotowego, którą wprowadził jej poprzednik Todd Stroger. Z obietnicy kampanijnej wywiązała się będąc już prezesem rady powiatu. Podwyżka podatku została zlikwidowana stopniowo; jej ostatnią część wyeliminowano  w 2013 roku.

Po podwyżce wprowadzonej przez Strogera mieszkańcy Chicago płacili 10,25 proc. podatku od sprzedaży − najwięcej w kraju. Obecnie podatek obrotowy w Chicago też jest najwyższy spośród wszystkich wielkich miast w kraju i wynosi 9,75 proc. z czego − 6,25 proc. pobierają władze Illinois, 1,25 proc. miasto Chicago, 1,25 proc. powiat Cook i 1 proc. zarząd komunikacji miejskiej i podmiejskiej (Regional Transportation Authority, RTA).

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*