Powiat Cook nie chce ujawnić informacji nt. obsadzania stanowisk

Powiat Cook nie chce ujawnić informacji nt. obsadzania stanowisk

Rada Powiatu Cook, łącznie z prezeską Toni Preckwinkle, odmawia wydania dokumentów dotyczących obsadzania stanowisk znajomymi. Ponieważ prośby o ujawnienie tych informacji zostały odrzucone,  non-profit Better Government Association (BGA), które walczy z korupcją i działa na rzecz skuteczności i odpowiedzialności rządu, wystąpiło na drogę sądową.

Toni Preckwinkle fot.sleepinyourheart/Flickr

Toni Preckwinkle fot.sleepinyourheart/Flickr

BGA chce wiedzieć, który z polityków zatrudnił lub promował swoich ludzi w powiatowym rządzie.  Dlatego 30 czerwca złożyło  w sądzie okręgowym wniosek o zmuszenie rady powiatowej do postępowania zgodnie ze stanowym prawem gwarantującym wolny dostęp do informacji (Freedom of Information Act, FOIA).

– Sądziliśmy, że liderzy naszego powiatu zechcą oczyścić powietrze i zapewnić społeczeństwo, że w tej sprawie trzymają rękę na pulsie w zakresie problemów z ostatnich lat; że nie mają nic wspólnego z nepotyzmem, ludźmi zatrudnianymi z powodów politycznych i ze względu na osobiste koneksje zamiast kwalifikacji. Niestety, okazało się, że chcą ukryć te informacje, choć są to przecież informacje publiczne – krytykował prezes BGA Andy Shaw.

Rząd powiatowy jest zobowiązany do sporządzenia notatki lekroć polityk zasięga informacji o wolnych etatach. Powołując się na FOIA, BGA zażądał przedstawienia tego rejestru. Administracja Preckwinkle odmówiła.

Jest to ostatnie z całej serii oskarżeń wniesionych przez BGA przeciwko lokalnym urzędom rządowym, m.in. przeciwko CTA i Navy Pier. (BGA, eg) 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*