Powiat Cook i stan Illinois kontra Facebook

Powiat Cook i stan Illinois kontra Facebook

Prokurator powiatu Cook wniosła pozew sądowy przeciwko Facebookowi, w którym zarzuca firmie nieuczciwe praktyki konsumenckie związane z prezydencką kampanią wyborczą z 2016 roku. Odpowiedzi od giganta mediów społecznościowych żąda również 37 stanowych prokuratorów generalnych, w tym Lisa Madigan z Illinois.

We wniesionym w poniedziałek pozwie prokurator powiatu Cook Kim Foxx zarzuca Facebookowi, że nie uchronił informacji osobistych 50 milionów użytkowników przed oszukańczymi i nieuczciwymi praktykami firmy Cambridge Analytica, stowarzyszonej z kampanią wyborczą Trumpa.

Tymczasem prokurator generalny Illinois Lisa Madigan chce dowiedzieć się, ile spośród tych 50 milionów osób było mieszkańcami Illinois. Wraz z 36 innymi prokuratorami Madigan wystosowała list do szefa Facebooka Marka Zuckerberga, w którym domaga się szczegółowych odpowiedzi na temat polityki ochrony danych firmy oraz praktyk konsumenckich.

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku.

Według Madigan, udostępnienie stronie trzeciej informacji osobistych użytkowników Facebooka mogło być naruszeniem federalnej ustawy dotyczącej ochrony konsumenta.

(jm)

fot.Peter Dasilva/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*