Powiat Cook chce podatku od napojów wysokosłodzonych

Obrady Rady Powiatu Cook fot.Cookcountyil.gov

Obrady Rady Powiatu Cook fot.Cookcountyil.gov

Władze powiatu Cook intensywnie poszukują metod redukcji deficytu budżetowego. Szefowa rady powiatu Toni Preckwinkle chciałaby uzyskać dodatkowe przychody poprzez opodatkowanie sprzedaży napojów o wysokiej zawartości cukru.

Rozważany jest podatek wynoszący od pół centa do jednego za każdą uncję sprzedanego płynu. Preckwinkle proponowała już taki podatek w zeszłym roku, ale ostatecznie zrezygnowała z tego źródła dochodu; teraz ponownie podniosła tę kwestię.

Jak informuje gazeta „Chicago Sun-Times”, szefowa powiatu Cook kontaktowała się z szefami związków zawodowych, by poparli jej propozycję. Według niektórych źródeł, dochody z podatku od wysokosłodzonych napojów pomogłyby zlikwidować deficyt budżetowy rzędu175 mln dol. i pozwoliłyby uniknąć redukcji personelu.

Podatkowi od napojów sprzeciwiają się organizacje zrzeszające właścicieli placówek handlowych i gastronomicznych, którzy nie chcą podnosić cen napojów. Ich zdaniem podatnicy w powiecie Cook i tak są już bardzo obciążeni różnymi podatkami.

(ao)

Categories: Chicago
Tags: cook, podatek, powiat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*